Fogászati panaszok
Keressen rá panaszára, mi pedig segítünk megoldást találni.
Fogfájás
Gyakran a fogfájás oka a fogszuvasodás. A fogszuvasodás következtében a fog felszíne elhal, így apró lyukak keletkeznek a fogon, amelyek szabad utat adnak a különböző baktériumoknak és ételmaradékoknak. A fogszuvasodás apró barna, sötét foltokként jelentkeznek a fog felszínén és sűrűn fogfájással együtt jár. Ennek kezelésére több módszert is alkalmazunk annak függvényében, hogy milyen gyakran jelentkezik fájdalom. Amennyiben harapáskor érez fájdalmat, akkor a fogszuvasodást lézeres fogtöméssel kezeljük. Hideg/meleg ételek és italok fogyasztása esetén jelentkező fájdalomnál fogtöméssel vagy gyökérkezeléssel segítünk a fog egészségének visszaállításában, attól függően milyen súlyos a fog állapota. Ha folyamatosan fájdalmat észlel fogszuvasodás esetén, akkor a fognál lézeres gyökérkezelést alkalmazunk a gyulladás kezelése érdekében és a fogfájás megszüntetése miatt.
A második leggyakoribb oka a fogfájásnak a pulpitis, azaz a fogbélgyulladás. A pultisinek különböző fajtái léteznek, de általában fogszuvasodás miatt alakul ki, azaz a fogbél baktériumokkal fertőződik, emiatt pedig begyullad. Ez igen éles fájdalommal járhat, amelyet azonnal érdemes kezeltetni, hiszen meglehetősen rossz szövődményei lehetnek. Nem csak fogvesztéshez vezethet, de a fertőzés tovább terjedhet és gennyesedés is kialakulhat. A pulpitis legjobb kezelési módszere a lézeres gyökérkezelés, amit a NaturaDent fogorvosai teljesen fájdalommentesen végeznek el. A lézer segítségével pedig a kezelés utáni gyógyulási idő sokkal gyorsabb, mint a hagyományos gyökérkezelés esetén.
Előfordulhat fogfájdalom abban az esetben, ha a fogat már gyökérkezelték. Ilyenkor a fog környezete nem képes befogadni a különböző anyagokat, emiatt harapáskor érzékeny, és fájdalmas lehet. Ebben az esetben a fogat panoráma röntgen alapján megvizsgáljuk és általában újra gyökérkezelésnek vetjük alá, amelyet gyógyszeres kezeléssel egészítünk ki, hogy a gyulladást teljes mértékben kezelni tudjuk. Amennyiben nem hatásos a kezelés vagy úgy találjuk a fog már nem megmenthető, foghúzást javaslunk a páciensnek.
Fogunk a túlzott terheléstől is fájhat. A stresszes életmód következtében például sokan erőteljesen összeszorítják fogaikat, amelyet szinte észre sem veszünk mindennapjaink során. Emiatt terheljük fogainkat, így kikophat a fog felszíne, ami elmozdulást eredményezhet, és terhelheti az állkapocs ízületét egyaránt. Sok esetben tapasztalhat éjszakai fogcsikorgatást, amelyre szintén megoldást nyújtunk harapásemelő készülék segítségével. Ezzel tehermentesítjük a fogakat és az állkapcsot, így a fájdalom megszűnhet és a harapáson is igazíthatunk. Állkapocs ízületi problémák kezelésére keresse szakembereinket.
A fogágybetegség a felnőttek igen nagy részét érinti, azonban sokan nem tudnak róla. A fogágybetegség következtében jelentkezhet fogfájdalom és ínyérzékenység egyaránt. Tünetei nem csak a fogfájás, érzékenység lehet, de az íny vérzékennyé válik és egyéb gyulladásos megbetegedések is kialakulhatnak a szervezeten belül. A fogágybetegség kezelése során csökkentjük a gyulladást, megnézzük, hogy az adott fog megmenthető-e vagy sem. A gyulladás csökkentésére lézeres kürettálást, mélytisztítást alkalmazunk, amellyel eltávolítjuk a baktériumokat és az elhalt szöveteket. A kezelés után a fogfájás gyorsan elmúlik, hiszen a lézer segít csökkenteni a gyulladást, a vérzést és emiatt a gyógyulási folyamat sokkal gyorsabb lesz.
Fogunk abban az esetben is fájhat, ha letört vagy elrepedt. Ilyenkor főleg harapáskor és hideg/meleg hatására érezhet éles fájdalmat. Fogunk több esetben is repedezetté válhat, vagy letörhet. Lehet az baleset, fogszuvasodás, pontatlan tömés vagy a nem megfelelő illeszkedés harapáskor. A letört vagy repedezett fogat többféleképpen kezeljük, attól függően, hogy a problémát mi okozta vagy az mekkora mértékű. Általában fogkorona segítségével pótoljuk a letört fogat, azonban van, hogy gyökérkezelésre is szükség van, ha már az ideget is érinti a törés.
Impaktált fognak azt a fogat nevezzük, amely az előtörés során elakadt. Ez gyakori a bölcsességfogak esetében, amely igen nagy fájdalommal jár, hiszen akár be is gyulladhat a körülötte lévő terület. Ebben az esetben azonnal érdemes fogorvosunkhoz fordulni, hiszen súlyos szövődményekkel járhat, ha nem kezeltetjük az elakadt fogat. Az impaktált bölcsességfogat általában eltávolítjuk, azaz fájdalommentes foghúzással kezeljük. Így könnyen megszabadulhatunk a későbbi szövődményektől és a fájdalomtól egyaránt.
Amennyiben fogfájással küzd, ne halogassa a fogorvos felkeresését! Válassza a NaturaDent Lézerfogászatát, segítünk megtalálni a fogfájás pontos okát és annak kezelési módszerét a lehető legfájdalommentesebb módon.
Érzékeny fogak
A fogakon található lyukak a fogszuvasodás eredményeként jelennek meg. Ez a folyamat akkor indul el, amikor a fogak felszínén, azok barázdáiban vagy a fogak között ételmaradékok maradnak. A fogszuvasodásnak, attól függően, hogy a lyukas fog mekkora részére terjed ki, különböző tünetei lehetnek. A leggyakrabban tapasztalt panaszok az alábbiak:
- Cukros ételek fogyasztása utáni érzékenység
- Hideg vagy meleg ételek és italok fogyasztása után jelentkező fájdalom
- Általános fogérzékenység
- Fog felületén látható foltok
- Fájdalom rágás közben
A panaszok kezelése rendelőnkben minden esetben állapotfelméréssel, panoráma röntgenfelvétel készítésével, valamint egy személyre szabott kezelési terv összeállításával kezdődik. Amennyiben Önnek lyukas foga van, a fogszuvasodás mértékétől, elhelyezkedésétől, valamint igényeitől függően többféle megoldást kínálunk a fog gyógyítására.
A rossz fogak okaira számos fogászati probléma lehet kiindulópont. Ezeknek megtalálására először meg kell állapítani a rossz fogak okainak betegségét. Fogászati probléma lehet akár a fogszuvasodás, repedések a fogakon, fogkopás, fogérzékenység, amelyek végeredménye akár komoly fogfájás is lehet. Emellett nemcsak a fogak betegsége okozhat problémát, de ínybetegségek is állhatnak a rossz fogak okai mögött.
A rossz fogak okainak megtalálása nem mindig könnyű, hiszen akár összetett probléma is lehet a háttérben. A fogászati problémák kezelése során azonban nem mindegy, hogy pontosan mi okozta azt, hiszen a kezelési terv felállítása során igen lényeges információ. Tapasztalt fogorvosaink segítenek megtalálni a baj okát, akár már az első találkozás alkalmával. Ez nagyon fontos, hiszen a hosszú távú siker érdekében elsősorban a megelőzésre kell fektetni a hangsúlyt, nem csupán a rossz fogak okainak ellátására. A rossz fogak okainak megtalálása után pedig megkezdődhet a problémák kezelése, legyen az fogszuvasodás, fogágybetegség, fogérzékenység, foghiány vagy ezek kombinációja.
A fogtömések elkészítésénél az egyik legfontosabb, hogy az elkészült restauráció magassága a páciens többi fogához illeszkedjen, azaz kényelmes legyen. Néhány esetben előfordulhat, hogy a fogtömés valamilyen okból magas marad, amelynek következtében a tömött fog lüktethet a későbbiek folyamán. A tömött fog lüktetése utalhat arra is, hogy a fog vagy a foggyökér gyulladásban van.
A tömött fog lüktetésének kezelése attól függ, hogy az adott fog érzékenységének mi áll a hátterében. Amennyiben a tömött fog lüktetésének oka a fogtömés magassága, akkor a fogtömés cseréjét vagy javítását végezzük el. Abban az esetben, ha a tömött fog lüktetésének hátterében a fog túlterhelése vagy gyulladása áll, akkor az adott fogat gyökérkezelésnek vetjük alá. A NaturaDentben alkalmazott lézeres gyökérkezelés segítségével pedig nem csak teljesen fájdalommentes lesz a kezelés, de a lézer fertőtlenítő hatásának köszönhetően a gyökérkezelés valóban eredményes.
Már folyamatban lévő gyökérkezelésnél a fog lüktetése a kezelés után 3-4 napig még természetes folyamat lehet, mivel ennyi idő kell a szervezetnek, hogy reagálni tudjon a kezelésre és elinduljanak a regenerációs folyamatok, így ebben az esetben nem kell megijednie.
A gyulladt fogat minél előbb kezeltetni kell, hiszen számos olyan szövődmény, mellékhatás és távolhatás alakulhat ki, amely igen nagy fájdalommal jár. Fontos tudni azt is, hogy nem mindig jár fájdalommal a gyulladt (elhalt, baktériumokkal teli) fog. A gyulladt fog mellékhatásai között általában nem csak nyomásra vagy étkezéskor, illetve hideg/meleg érzésekor fájhat, hanem folyamatosan szúró, éles vagy pulzáló fájdalmat érezhetünk miatta. Ebben az esetben már a fájdalomcsillapítók sem hatnak, így akár az alvás és a mindennapi teendők elvégzése is nehéz lehet. Ha nem kezeltetjük a gyulladt fog mellékhatásai kiterjedhetnek akár a fog környékére, amely bedagadhat és gennyes zsákocska, tályog alakulhat ki körülötte. Ennek következtében jelentkezhet kellemetlen lehelet és rossz szájíz egyaránt. A foggyulladás kiterjedhet akár az arcra, az állkapocsra vagy a nyak és a fej egyéb területeire. Emiatt az arc egésze vagy az érintett terület egésze bedagad. Ha nem kezeljük időben gyulladt fogunkat szélsőséges esetben a légutakat elzárhatja az általa keletkezett duzzanat, amely életveszélyes lehet.
Fogászatunkon minden esetben arra törekszünk, hogy a fogat megmentsük, azonban bizonyos esetekben sajnos a fog kihúzása jelenti a leghatásosabb módszert. Ezt csak abban az esetben tesszük meg, ha olyan mértékű a gyulladás, hogy a gyökérkezelés sem segíthet.
A kezelés után néhány napig érezhet minimális érzékenységet. Ez teljesen természetes, az idő előrehaladtával fokozatosan el fog múlni.
Ha erős, hosszú ideig tartó, akár a környező fogakra is kisugárzó fájdalmat érez a fogtömés elkészítése után is, akkor mindenképpen forduljon kezelőorvosához! Előfordulhat ugyanis, hogy a fogtömés nem elegendő a fog megmentésére, és gyulladás alakul ki, ami csak gyökérkezeléssel orvosolható. Az is előfordulhat, hogy a kezelő fogorvos nem jól méri fel a tömés méretét, nem sikerül megfelelően kialakítani a fog felszíni barázdáit és csücskeit, és a fogtömés magas lesz. Ebben az esetben a rágás kényelmetlen és fájdalmas lesz, a tömés felülete akár a nyelvet és ínyt is felsértheti. Ha ilyen tüneteket tapasztal, mindenképp forduljon fogorvoshoz, ugyanis a nem megfelelő méretű fogtömés nem tesz jót a fogágynak, hosszú távon pedig állkapocs ízületi problémákat is okozhat!
A rendelőnkben alkalmazott digitális szkennernek, mikroszkópnak és lézerfogászati eszközöknek köszönhetően a fogtöméseket rendkívüli precizitással végezzük, így teljesen minimálisra csökkentettük a sikertelen kezelések arányát! A lézer jótékony hatásának köszönhetően a további gyulladás és alászuvasodás esélye is minimális, mely eredményeként az Ön fogtömése nem csak esztétikus, de rendkívül tartós is lesz.
A fogérzékenység tünetei a rövid ideig tartó, hirtelen fellépő éles, szúró fájdalom, amelyet, hideg vagy meleg, de akár édes vagy savas ételek és italok fogyasztása, vagy hideg levegő belégzése esetén is érezhetünk. A fogérzékenység kialakulásának számos oka lehet. Egyes esetekben a nem megfelelő szájápolási szokások is vezethetnek fogérzékenységhez. A fogérzékenység okai közé tartozik a fogszuvasodás, fog sérülése vagy fogcsikorgatás hatására bekövetkező fogzománc elvékonyodás is. Ebben az esetben a fogérzékenység csak tünet, megszüntetéséhez a kiváltó ok kezelése szükséges.
Lézerfogászatunkon alkalmazott soft-lézer használatával gyorsan és fájdalommentesen szüntethető meg az érzékenység. Az érzékeny fogak felületén alkalmazva a lézer lezárja a fájdalomérzet kialakulásáért felelős, szabaddá vált dentincsatornákat, azonnal megszüntetve a fájdalom forrását.
A fogérzékenység kezelése tehát a kiváltó ok feltárásával és megfelelő orvosi eljárással történik. Ha a fent leírt tüneteket tapasztalja, keresse fel szakértő fogorvosainkat, hogy Ön is egészségesen és fájdalommentesen mosolyoghasson!
A fluorózis jele a fogakon megjelenő fehér foltok, amik a túlzott fluorid alkalmazásának az eredményei. Egyes esetekben csak halvány fehér foltról van szó, melyet csak a fogorvos vesz észre, de bizonyos esetekben lehetnek sárgás, barnás foltok, felszíni egyenlőtlenségek, feltűnő lyukak a zománcon. A fluorózis okozta fehér foltok, illetve elszíneződés a fogakon tartós, maradó esztétikai hibák. Ezek a foltok gyerekkorunkban alakulnak ki, és nem múlnak el a későbbiekben sem. Ezért kiemelten fontos még időben, gyermekkorban segítséget kérni gyermekfogszakorvosunktól, dentálhigiénikusainktól.
Eltüntetésükre számos technika elérhető, mely lehet
- fogfehérítés az elszíneződés eltüntetésének érdekében
- „bondozás”, avagy egy fényre kötő anyag alkalmazása mely erős fedő réteget biztosít, ezzel védve a zománcot
- a fogak leheletvékony kerámia héjjal, vagy koronával való ellátása az esztétika helyreállításának érdekében
Ínyérzékenység
Ha a fogínyvérzés több napja, akár több hete tart a napi fogmosás során, már érdemes időpontot kérni fogászati konzultációra, ahol a fogorvos pontosan meg tudja mondani, milyen mértékű problémáról van szó. Ha a fogínyvérzés mellett olyan kellemetlen tünetek is jelentkeznek, mint a puha, sötét színű íny, fájdalmas fogmosás, kellemetlen lehelet, érzékeny fogíny, vagy az íny visszahúzódása a fogakról, akkor érdemes mielőbb szakemberhez fordulni. Ezek az előrehaladott, súlyos ínygyulladás vagy fogágybetegség tünetei is lehetnek, amely kezelése fogorvos segítségével történik.
A helyes fogmosási technika kialakításával, valamint a tisztításhoz használt eszközök személyre szabott kiválasztásával már sokat tehetünk azért, hogy fogaink és ínyünk állapotát is megőrizzük. A megfelelő keménységű manuális vagy elektromos fogkefe kiválasztásához érdemes akár szakértő dentálhigiénikus segítségét is kikérni. Legyen azonban bármilyen alapos is az otthoni fog- és szájápolás, félévente professzionális fogkőeltávolítást és dentálhigiéniai kezelést is javaslunk pácienseinknek.
Amennyiben rendszeresen tapasztal fogmosás közben fogínyvérzést, ínye sötét piros színű, puha, laza állagú, vagy nyomásra érzékeny, Önnek valószínűleg ínygyulladása van. A korai ínygyulladás odafigyeléssel és a megfelelő kezeléssel gyógyítható, a gyulladás megszüntetésével pedig a komoly fogágybetegség kialakulása megelőzhető! Nem érdemes halogatni a kezelést, hiszen a fogínyvérzést okozó fogínygyulladás gyógyítása rendelőnkben maximális odafigyeléssel, teljesen fájdalommentesen történik.
A fogínysorvadás első tünetei között a fogérzékenység szerepel, amely leginkább étkezés, fogmosás, hideg/meleg italok vagy tapintás során tapasztalható. Az íny emellett visszahúzódik, amelynek következtében láthatóvá válik a fog nyaki része. Fogínysorvadás során akár spontán vagy fogmosáskor jelentkezhet vérző íny, esetleges ínytasakok, kellemetlen lehelet, fogak közötti rések, vöröses színű íny. Ritkábban tapasztalható akár a fogak mozgása vagy azok elvándorlása eredeti pozíciójukból. Amennyiben ezeket a tüneteket tapasztalja, azonnal forduljon kollégáinkhoz!
Az ínysorvadás kezelésére a NaturaDent Lézerfogászatán egy komplex fogászati csomagot állítottunk össze. Az ínysorvadás kezelése során a fogorvos és a dentálhigiénikus szerepe egyaránt jelentős.
A folyamatosan elhanyagolt fogínyvérzés fogínygyulladáshoz vezethet. Ha a fogínygyulladást nem kezeljük időben, az idő előrehaladtával az fogágybetegséggé alakulhat. Az ínyben jelentkező gyulladás, ha sokáig nem kezeljük, átterjedhet a fog tartószerkezetét jelentő fogágyra is, és parodontitis alakulhat ki. A gyulladás károsítja a fog körül található szöveteket, és megtámadja a csontszövetet is, amely a fog kilazulását, valamint fájdalmas gyulladt tasakok kialakulását okozza, végső soron pedig a fogak elvesztéséhez is vezethet.
Ez az állapot már csak fogászati rendelőben, professzionális kezeléssel gyógyítható, melynek egyik legkíméletesebb és legfájdalommentesebb módja a lézeres kürettálás. A rendelőnkben egyedülállóan alkalmazott lézerfogászati eszközöknek köszönhetően a fogágybetegség is hatékonyan gyógyítható. A kürettálás során lézerrel távolítjuk el a gyulladást okozó baktériumokat, a gyulladás miatt már elhalt szöveteket és a gyulladásban lévő szöveteket is. A lézer jótékony hatásának köszönhetően fertőtlenítjük is a kezelési területet, elősegítve a gyors és kellemetlen tünetektől mentes gyógyulást.
Az afta az emberiség több mint 60%-át érintő betegség. A kialakult seb sárgás-fehér színű gyulladással körülvett hámhiány. Létrejöttének pontos oka ma sem ismert, feltételezések alapján azonban immunrendszer eredetű. Bár elvileg az afta kezelést nem igényel, pár nap alatt magától gyógyul, de gyógyulása jelentősen gyorsítható lézeres fertőtlenítés segítségével. A lézer elpusztítja az útjába kerülő a baktériumokat, miközben fogfertőtlenítés, barázdazárás esetén az ép fogállományt sértetlenül hagyva, illetve az egészséges szöveteket sem bántja. A lézer segítségét gyakran igénybe vesszük fogtömések, barázdazárások előtt, valamint fertőtlenítésre afta, herpesz, fekélyek esetén és különböző szájsebészeti beavatkozások, fogbeültetés vagy implantáció után, illetve prevenciós célból a fogszuvasodás megelőzésére.
A szájfekély sárgás-fehér színű, ám hólyag formában jelentkező betegség mely az immunrendszer legyengülésével hozható összefüggésbe. Ugyan kezelést ez a fajta seb nem igényel, pár nap alatt magától is kifakad a seb, de a gyógyulást nagyban gyorsítja, ha a seben lézeres fertőtlenítés segítségét vesszük igénybe.
A herpeszt a herpes simplex vírus okozza, melynek lappangási ideje akár több év is lehet. Tünetei viszkető feszítő érzéssel kezdődnek, melyet apró hólyagok kialakulása követ. A hólyagok pár nap után kifakadnak, majd a seb varasodik és leesik. Kezelésére számos gyógyszertári készítmény kapható kenőcs és tapasz formájában, de alkalmazhatunk házi praktikákat is, mint például a jegelés.
Foghiány
Egy éles, letört fog a szájban komoly traumákat, sebeket okozhat a nyelven, illetve a nyálkahártyán is. A nyelvet folyamatos karcolások érhetik, ami fájdalmas és nem tud begyógyulni. Ebből könnyen kialakulhat seb, gyulladás, vagy duzzanat a nyelven. A letört fog nem csak a szájüregben jelent veszélyforrást, hanem a törés mentén kieső rágófelület befolyásolja a rágást is, így az emésztést is. Ha a letört fog nincs kezelve, nagyon érzékeny, fájdalmas is lehet, attól függően, hogy a törés milyen mértékű, mekkora területet érint. A foghiány, a letört fog okozhat fogelmozdulást is. A hiány helyére az alatta, illetve felette lévő fog elindul, igyekezvén betölteni az űrt, hogy a harapás ismét tökéletes legyen. Természetesen a letört fogat minél előbb kezeltetni kell, megtalálni a megfelelő fogpótló megoldást, hogy ne lehessen hatással a többi fog felépítésére.
Letört fog esetén érdemes mielőbb fogorvoshoz fordulni, hogy a lehető leghamarabb megkezdődhessen a helyreállítás és a további problémákat is megelőzhessük.
Ha foghiányunk keletkezik, vagyis valamilyen okból elveszítjük fogunkat, akkor javasolt azt pótoltatni valamilyen megoldással, hiszen több problémát is okozhaz a fogsorban tátongó üres lyuk. A környező fogak elkezdenek közeledni egymáshoz, bedőlnek, a rágásunk nem lesz tökéletes. Ez pedig bármilyen hihetetlen, de kihathat a mozgásunkra és testtartásunkra is, hatással van a szervezetünkre.
Biológiai és esztétikai fogászatunk olyan fogpótló megoldásokat nyújt, melyekkel véglegesen megoldható a hiányzó, illetve megrongálódott fogak problémája. Az általunk használt implantációs, fogbeültetéses technikák fájdalommentesek. Segítségükkel véglegesen pótolhatóak az elveszett fogak, legyen az csak 1 fog, több fog, vagy akár a teljes fogsor. A fogpótlásokat minden esetben egyénileg készítjük el és a legjobb, legmegbízhatóbb svájci és svéd implantátumokat ültetjük be pácienseinknek. A legjobb minőséget adjuk a legmegbízhatóbb forrásból, a lehető legnagyobb gondoskodással és figyelemmel.
Kiterjedt, több fogat is érintő foghiány esetén a fémmentes kerámia, vagy porcelán hidak alkalmazását javasoljuk. Ezek a természetes alapanyagú, testbarát, fémmentes hidak egyedileg készülnek, színei megegyeznek a természetes fogak színével és formájával. Ettől lesz egyedi és az Ön igényeinek maximálisan megfelelő. A különbség az eredeti fogai és a kerámia híd által képviselt fogai között gyakorlatilag nulla, észrevehetetlen lesz.
A fémmentes porcelán hidak hátránya, hogy hidas kialakítása miatt kiemelten oda kell figyelni a megfelelő szájápolásra, megfelelő szájhigiéniára, dentálhigiéniára, a rendszeres tisztításra és a rendszeres, 3-6 havonta történő fogorvosi kontrollvizsgálatokra. Ebben nagy örömmel segítenek Önnek dentálhigiénikus kolléganőink.
A rendszeres, féléves kontrollvizsgálatok pácienseink részére ingyenesek.
Először minden páciensünknél elvégzünk egy teljes állapotfelmérést és szájvizsgálatot, ami alapján egyéni kezelési tervet készítünk a várható költségekkel. (Konzultáció, állapotfelmérés kezelési tervvel: 15 000 Ft)