#Fogszabályozás
#Gnatológia

Arcfejlődés csecsemő, kisbaba korban

Szülőként talán nem gondolunk rá, hogy már a csecsemőkorban kialakított helyes orrlégzés mennyit segíthet gyermekünk helyes arcfejlődésében, valamint egészségének megőrzésében.

Mitől torlódnak a fogaink? Mire figyelhet, figyeljen szülőként?

A fogszabályozásról manapság csak a fogak ide-oda tologatása, vagy sorba rendezése jut eszünkbe. Rengeteg páciens és szülő hallja, hogy ne jöjjenek a fogszabályozásra, amíg ki nem nőtt az összes maradó fog.

Így legtöbbször a beragasztott készülék kerülhet szóba, sőt gyakran szükség van foghúzásra is.

 

Mit tehet a szülő csecsemőkorban a helyes arcfejlődés érdekében?

Az újszülöttek nem tudnak a szájukon át lélegezni. Emiatt nagyon fontos az orrlégzés fenntartása, hiszen nem tud a kicsi levegőt venni, aludni és enni sem eldugult orral.

Az újszülöttek kb. 6 hónapos korukig csak az orrukon keresztül kapnak levegőt. Eldugult orral nem tudnak megfelelően lélegezni, ennek következtében nem biztosított a kielégítő oxigénellátás. Orrszívással felszabadítjuk a légutakat, és megteremtjük a nyugodt pihenés és táplálkozás feltételeit.

Allergiás reakció és eldugult orr már csecsemőkorban is kialakulhat. Ezek a levegőben lévő apró részecskékre adott reakciók, különösen gyakoriak a nagyvárosokban, ipari országokban. A leggyakoribb allergia a házi porallergia.

 

Ha egy újszülött sok pornak van kitéve (pl. levegőben szálló pornak), ezt a még éretlen immunrendszer túlreagálhatja, ami allergiához vezet. Tartósan túlérzékennyé válhat nem csupán a kiváltó okra, hanem más fehérjékre is (pl. tej).

Például azoknál a gyerekeknél gyakoribb a szénanátha, akik magas pollenkoncentrációjú hónapokban – tavasszal vagy nyáron – születtek.

 

Az allergia és az arcfejlődés

Az allergia következménye lehet:

  • eldugult orr
  • szájlégzés
  • középfül fertőzések
  • torlódott fogazat
  • megnagyobbodott orr- vagy garatmandulák
  • arcüreggyulladás
  • később fejletlen középarc

 

Mit tehet a szülő az arcfejlődés eltéréseinek megelőzésére?

Sose hagyjuk a pici babákat poros levegőben. Ezenkívül fontos felismerni, hogy a rendszeresen eldugult orr nyitott szájhoz vezet, ami kifejezetten káros az arc és a fogazat fejlődésére.

Ujjszopás, több ujj szopizása, cumik, takaró csücskének rágcsálása, egyéb hasonló szokások, ha elég „kitartó” ingerként vannak jelen, szintén befolyásolják az arc és a fogazat fejlődését.

A mandulák megduzzadása is nehézzé teheti az orrlégzést. Habár az nem egyértelmű, hogy a mandulák megnövekedése oka vagy következménye a szájlégzésnek. Bármelyik is a helyzet, bizonyos esetekben a mandulák kivétele gyors és látványos javulást hoz. A gyermek újra vissza tud állni az orrlégzésre, és ez gyors javulást hoz az arcesztétikában és önbizalomban is.

 

Tanácsok szülőknek a gyermek helyes arcfejlődéséért

Minden alkalmat érdemes megragadni arra, hogy gyermekünket orrlégzésre bíztassuk.

 

Apró kis játékok is segíthetnek

Helyezzünk a gyermek ajkai közé egy jégkrémpálcikát, amíg leckét ír, TV-t néz vagy számítógépen játszik.

Éjszakára segíthet az Oral Screen készülék, mely akadályozza, hogy álmában a száján át vegyen levegőt a gyermek.

Bátorítsuk őket rágásra (alma, répa, dió, barna kenyér héja stb.)!

 

Fogszabályozó kezelés

Esetenként a felső állcsont fogszabályozással való megtágítása is gyorsan, jó eredményhez vezet. Mivel a felső fogív csontosan csatlakozik az orralaphoz, ennek szélesítése a légutakat is átjárhatóbbá teszi.

 

Súlyos esetekben a kezelést 6-7 évesen a fogváltás kezdetekor kell elkezdeni. Közepes súlyosságú esetben kicsit később, tíz éves kor után kezdve is jó eredményt érünk el. Ez azonban sajnos csak akkor lehetséges, ha a gyermek megtanulja, hogy nyugalmi helyzetben zárva tartsa az ajkait. Ellenkező esetben a kezelés nagyon hosszú ideig tart, az eredmény pedig nem lehet tartós.

Amennyiben a növekedést megfelelően tudjuk támogatni és a páciens elsajátítja a helyes tartást, szép fogsor alakítható ki foghúzás nélkül is.

 

Olvasson még többet a fogszabályozásról:

 

Először minden páciensünknél elvégzünk egy teljes állapotfelmérést és szájvizsgálatot, ami alapján egyéni kezelési tervet készítünk a várható költségekkel. (Konzultáció, állapotfelmérés kezelési tervvel: 11 000 Ft)