Egyszerű fogszabályozási esetekben, kisebb torlódások esetén, valamint fegyelmezett viseléssel hasznos lehet felnőttkorban is a kivehető fogszabályozó.
Amikor elhatározzuk, hogy belevágunk a fogszabályozásba, a lehetséges fogszabályzó típusok között kutatva hamar rátalálunk a kivehető fogszabályozóra. Felnőttként csábítóan hangzik a kivehető kivitel, azonban érdemes tisztán látni a kivehető, éjszakai fogszabályzó alkalmazási lehetőségei és a betartandó viselési idejével kapcsolatban is.
A kivehető fogszabályozó készülék az esetek többségében NEM CSUPÁN éjszakai viselésre szolgál
Gyermekeknél és felnőtteknél is érvényes a biológiai elv, mely szerint akkor, amikor nyomást gyakorolunk a fogra és a csontozatra, megfelelő időnek kell eltelnie ahhoz, hogy a változás megtörténjen, minden fogát megfelelően korrigáljuk. Vagyis fogszabályozás esetén ahhoz, hogy a csont átépüljön.
Az "éjszakai fogszabályzó" megnevezés alapvetően onnan ered, hogy ezen készülékek viselési ideje nem egész napos. Az elnevezés azonban félrevezető is lehet, mivel a fogszabályozó szakorvos általában nem csak éjszakai, leggyakrabban 12-14 órás viselési időt ír elő a megfelelő hatás elérése érdekében.
Milyen esetekben választható felnőttek számára a kivehető, éjszakai fogszabályzó?
Felnőttkorban korlátozottak a kezelési lehetőségek, ha fogszabályozó készülékekről van szó.
Ezért a kivehető készüléket általában kisebb esztétikai korrigálásra és speciális esetekben alkalmazzuk: például az alsó vagy felső állkapocs fogainak minimális torlódása esetén.
A készülék kivehető jellegénél fogva a kezelés sikerében fontos tényező a páciens partneri hozzáállása: a fegyelmezett, napi rendszeres és ezen belül egyben a fogszabályozó szakorvos által előírt viselési idő betartása.
A kivehető fogszabályozó helyett lehetőség van belső, nyelv felől rögzített, vagy lágy erőkkel működő, azaz önligírozó, fix fogszabályozó választására is. Rögzített fogszabályozó viselése azokban az esetekben javasolt, ha nagyobb eltérés kezeléséről van szó. Ha ilyen esetben is mindenképp láthatatlan, észrevehetetlen megoldáshoz ragaszkodik, javasoljuk a rögzített belső fogszabályozót. Már a nevéből is látszik: a belső fogszabályozó a fogak nyelv felőli, azaz belső felszínére kerül, ezáltal láthatatlan lesz. A belső fogszabályzó hatékonysága ugyanakkora, mint a külső fogszabályozóé, vagyis segítségével szinte minden eltérést kezelhetünk
Mennyi ideig kell hordanom a kivehető fogszabályzót?
A fent leírt szűk alkalmazási terület miatt a kivehető fogszabályozóval történő kezelési időtartam gyorsnak mondható: a kezelt probléma és a páciens csontozatának reagálásának függvényében fél-egy év általában elegendő.
Nagyobb eltérések kezelése esetén rögzített fogszabályozót javaslunk, amelynél a kezelési idő valamivel hosszabb, egyéntől függően 1,5-2 év.
Olvasson még többet a fogszabályozásról:
Fogszabályozás felnőttkorban - még nem túl késő?
Kivehető éjszakai fogszabályozó gyerekeknek
Fogszabályozás képekben - esetbemutatások előtte-utána
Mikro implantátum - a hasznos segítő
Fémmentes fogszabályozás
Lágy erőkkel ható fogszabályozás
Belső, nyelv felől rögzített fogszabályozó
Állkapocs izületi problémák kezelése
Várjuk szeretettel rendelőnkben!
Kérje fogszabályozó szakorvosunk segítségét harmonikus mosolya megvalósításában. Csapatunk tapasztalt, felkészült, gondoskodó és mindig vidám tagjai örömmel állnak az Ön rendelkezésére is szaktudásuk teljességével, naprakészségével, gondoskodásukkal és minden figyelmükkel.
