#Gyökér- és ínykezelések

Ezekre figyeljen gyökérkezelés után

A gyökérkezelésről sokakban rendkívül negatív kép él, és gyakran már a gondolata is félelmet ébreszt a páciensekben. Azonban nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a gyökérkezelés egy fogmentő eljárás, mely segítségével hosszú évekkel meghosszabbíthatjuk egy fog élettartamát és elkerülhetjük a foghúzást.

Cikkünkben összegyűjtöttük a gyökérkezeléshez kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat és fogorvosaink tanácsát, illetve azt is megtudhatja, mi történik a gyökérkezelés után!

 

Mikor és miért fontos gyökérkezelni a fogat?

Minden fog belsejében található egy kis kamra, az úgynevezett pulpa, amelyben a fogat ellátó erek és idegek találhatóak. Ezek végigfutnak a gyökéren keresztül, majd egy ponton kilépnek a fogakat körülvevő csontállományba. Abban az esetben, ha a fog belsejében lévő idegek megsérülnek, a fog gyulladással válaszol, vagy akár el is halhat. Az elhalt fogban megtelepednek a baktériumok, amelyek a foggyökér gyulladását okozzák.

Gyökérkezelésre akkor van szükség, ha a fog belső része, a pulpa megsérül és begyullad. Ezt leggyakrabban szuvasodás vagy mechanikai sérülés, például a fog letörése okozza.

 

Nézzünk néhány konkrét esetet, mikor válik szükségessé a gyökérkezelés!

Gyakran előfordul, hogy a problémát egy akár észrevétlen és fájdalommentes, de elhanyagolt lyukas fog okozza, melyben a szuvasodás egyre mélyül, egyre közelebb kerül a fogbélhez, majd végül gyulladást okoz.

Szintén gyakori eset, hogy egy nagyobb kiterjedésű tömés alatt a fog, majd a gyökér körül gyulladás alakul ki, amely már röntgenfelvételen is jól látható.

 

Gyökérkezelés után

 

Ebben a fázisban fájdalomcsillapítókkal már nem orvosolható a probléma, feltétlenül szükséges a fog gyökérkezelése. Ellenkező esetben a fájdalom mindennapossá válik, elveszíthetjük a fogat, illetve akár az állkapocs is maradandóan károsodhat. Nem érdemes ezt a fázist kivárni, hiszen a gyökérkezelés ma már egy gyors, pontos és fájdalommentes eljárás amivel egy ilyen gyulladt fog is megmenthető!

A gyökérkezelés célja, hogy a fertőzés megszüntetésével megmentsük a fogakat, megszüntessük a fájdalmat, elkerüljük a foghúzást és hosszú évekkel meghosszabbítsuk a fog élettartamát!

 

A gyökérkezelés menete

A gyökérkezelés során a fog belsejében található fogideget és a fertőzött szöveteket távolítjuk el. Fogorvosaink ehhez fogászati lézert alkalmaznak, mely segítségével egy kis átjárót nyitnak a gyökércsatornákhoz, majd megtisztítják azoktól a gyulladt idegektől, amelyek a fájdalmat okozzák. A baktérium mentesítés után megszűnik a fertőzés, a gyulladás és a fájdalom is.

A foggyökerek számától, illetve a gyulladás mértékétől függően egy vagy több alkalomra is szükség lehet ahhoz, hogy a fogidegeket teljes mértékben eltávolítsuk és precízen megtisztítsuk a gyökércsatornát.

A Naturadentnél a gyökérkezelések során Biolase Waterlase iPlus típusú fogászati lézert alkalmazunk. A lézerfény sugara tisztítja a fogban lévő fertőzött csatornákat, 100%-osan sterilizál, szinte “elolvasztja” a baktériumokat, melynek köszönhetően sokkal hatékonyabb, mint a hagyományos eljárás.

A gyökérkezeléseket a rendelőnkben mikroszkóppal kiegészítve is végezzük. A fogak belseje emberi szemmel nagyon nehezen látható, ezt orvosolja a fogászati mikroszkóp, amivel még pontosabb, még precízebb eredmények érhetőek el. Ennek az egyedülálló módszernek köszönhetően a Naturadentben végzett gyökérkezelések sikerességi rátája kiemelkedően magas.

A gyökérkezelt fogat először gyógyszeres töméssel zárjuk le, ami a gyulladás csillapítására szolgál. Az ideiglenes tömést végleges tömésre cseréljük, mely által a fog visszanyeri eredeti funkcióját és esztétikáját.

A lézeres mikroszkópos gyökérkezelés legnagyobb előnye, hogy kevesebb időt vesz igénybe, így pácienseinknek kevesebb időt kell a fogászati székben tölteniük, a fertőtlenítő hatásnak köszönhetően pedig a gyógyulás is gyorsabb, sok esetben nincs szükség annyi kontrollra, mint a hagyományos gyökérkezeléskor. A mikroszkópnak köszönhetően fogorvosaink kiemelkedő pontossággal végzik ezt a nagy precizitást igénylő kezelést, megelőzve a gyökérkezelés utáni panaszokat.

 

Lézeres-gyökérkezelés-biztonságos-fogmegmentés

A felső nagyőrlő fogaknál az esetek 90%-ban van negyedik csatorna, ezt azonban a fogorvosok nagy része sem szabad szemmel, sem nagyítóval nem látja. Emiatt alakul ki ezekben az esetekben gyulladás a gyökér körül és góc a szervezetben. A fogászati mikroszkópnak köszönhetően nagy mértékben tudjuk növelni a gyökérkezelések eredményességét, hiszen a kezelt felület teljes egészében, jól megvilágítva és részletesen látható.

 

Ezekkel a fájdalmakkal találkozhat

A gyökérkezelés után néhány napig enyhe fájdalmat, érzékenységet érezhet a fog környékén. Ez teljesen normális, hiszen a fog a kezelést megelőzően napokig gyulladásban volt, aminek gyógyulása időbe telik.

A gyökértöméssel lezárt fogból a gyulladás már nem táplálódik tovább, azonban a régi gyulladásnak ki kell tisztulnia. A fájdalom napról napra csökkenni fog, majd teljesen megszűnik. Ezeken a napokban szedheti a fogorvos által felírt, vagy vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat is.

Ha a fogat érintő fájdalom a gyökérkezelés után újra jelentkezik, és néhány nap után sem múlik, vagy egyre erősödik, mindenképpen javasoljuk a fogorvos újbóli felkeresését. Előfordulhat ugyanis, hogy a fogorvos nem talál meg minden gyökércsatornát, vagy nem tudja teljes egészében feltárni ezeket.

Ha egy fertőzött fogban maradnak csatornák vagy csatornarészek, melyekben továbbra is baktériumok vannak, a gyulladás nem múlik el és továbbra is fájdalmat okoz. Ebben az esetben érdemes mielőbb szakemberhez fordulni, mert újbóli gyökérkezelésre van szükség.

 

Tennivalók gyökérkezelés után

A megfelelő gyógyulás, és a fog újbóli fertőzésének megelőzése érdekében mindenképp tartsa be fogorvosa útmutatását.

Gyökérkezelés után, amíg az ideiglenes tömés van a fogban, kerülni kell az érintett oldalon a rágást. Inkább puha állagú ételek fogyasztása javasolt, kisebb falatokra vágva.

Nem javasolt ezen felül a szénsavas, cukros üdítőitalok, kávé, tea, valamint alkohol fogyasztása sem, hiszen a cukros és savas közeg kedvez a baktériumok elszaporodásának. Szintén kerülendőek a rágós, ragacsos élelmiszerek, amik könnyen beleragadhatnak a kezelt fogba, ezáltal kilazítva az ideiglenes tömést.

Ha a tömés kilazul, a fog belsejébe ismét baktériumok kerülhetnek, ami újbóli kezelést tesz szükségessé. Ha úgy érzi, tömése kilazult, vagy ki is esett a helyéről, mindenképp forduljon fogorvoshoz!

 

Forduljon szakértőnkhöz!

Ha fájós foga miatt gyökérkezelésre van szüksége, vagy a fent felsorolt tünetek bármelyikét észleli gyökérkezelés után, forduljon szakértő fogorvosainkhoz!

A Naturadent rendelőjében a gyökérkezelést érzéstelenítésben, lézerfogászati eszközökkel, teljesen fájdalommentesen végezzük. Modern berendezéseinknek köszönhetően az eredmény precíz és tartós lesz.

 

Ne halogassa kezelését! Ha időben felkeresi fogorvosát, a gyökérkezelés segítségével a fájdalom megszüntethető, a fogat pedig meg tudjuk menteni. A kezelés halogatásával a fájdalom csak erősödik, végső esetben a gyulladás akár a fog elvesztésével is járhat.

 

Először minden páciensünknél elvégzünk egy teljes állapotfelmérést és szájvizsgálatot, ami alapján egyéni kezelési tervet készítünk a várható költségekkel. (Konzultáció, állapotfelmérés kezelési tervvel: 11 000 Ft)