#Gyökér- és ínykezelések
#Lézeres fogászat

Gennyes fog megmentése lézeres gyökérkezeléssel

13 perc olvasás
Olvasóink véleménye:

Az elgennyesedett fog hátterében számos kiváltó ok meghúzódhat. A legtöbbször az elégtelen szájhigiénia hatására alakul ki, de tudni kell, hogy mindez nem egyik napról a másikra történik. A gennyes fog kialakulása gyakran hosszú hónapokig is eltarthat.

 

Hatására nagyon kellemetlen tünetek jelentkezhetnek, így a fog környékéről szivárgó gyulladásos váladék, gennyzacskó és jelentős duzzanat járhat vele, méghozzá kínzó fájdalom kíséretében. Van azonban egy alattomos fajtája is, amikor kizárólag röntgen felvételen látható a foggyökér körüli gennyesedés, mindez teljesen panaszmentesen, fájdalommentesen. Ez igen veszélyes, mivel ha nincs időben kezelve, akkor a fog elvesztése hamarosan borítékolható.

 

Korábban a gennyes fog kezelésének egyetlen módja az eltávolítás volt. Manapság azonban már vannak olyan alternatív eljárások, amelyekkel a legtöbbször megmenthető még egy gennyes fog is. 

 

Ilyen például a NaturaDent szolgáltatási között elérhető lézeres gyökérkezelés!

 

Hogy mi az a gennyes fog, milyen panaszokat produkál és miként zajlik a lézeres gyökérkezelés? Cikkünkben ezekre a kérdésekre válaszolunk!

 

Mit nevezünk gennyes fognak?

 

Nagy általánosságban a gennyes fogat egyfajta gyűjtőfogalomnak tekinthetjük a fogászatban, hiszen többféle formáját is megkülönböztethetjük.

 

A genny maga ebben az esetben egy kórokozókkal, jellemzően baktériumokkal és szövettörmelékekkel telített gyulladásos váladékanyag, ami több helyen is megjelenhet.

 

Előfordulhat például a fog belsejében, a foggyökérnél, de kitörhet a fogíny irányában, aminek hatására úgynevezett gennyes váladékkal teli zacskók jelenhetnek meg.

 

Hogy mikor és melyik formájáról van szó, az minden esetben páciensfüggő, hiszen valamikor a kiváltó okok, máskor az elhanyagolt szájhigiénia, de akár a fogak anatómiája is befolyásolhatja.

 

Amennyiben a szervezetünk azt érzékeli, hogy a fogak környezetében baktériumok hatoltak a szövetek közé, az immunrendszer elindítja saját védelmi mechanizmusát. Hatására gyulladásos szövetek, illetve sejtek jelennek meg az érintett felületen.

 

Ezek a sejtek azonban nemcsak a baktériumokat pusztítják el, hanem a környező, általában még egészséges szövetelemeket is. Itt keletkezik a genny, ami a hátterében meghúzódó folyamatok miatt több veszélyt is magában hordoz.

 

Nagyon fontos, hogy a gennyes fogat mindig komolyan kell venni, hiszen egyfajta fertőzésről beszélünk, ami a mélyebb szövetek irányába is áttörhet, ezáltal pedig súlyosabb szövődményeket okozhat.

 

Általában ilyenkor találkozhatunk az arcon megjelenő duzzanatokkal, vagy a test más részein megjelenő gyulladásos képletekkel.

 

Hogyan alakul ki a gennyes fog?

 

Amint azt már fentebb is írtuk, a gennyes fog kialakulása minden esetben hosszadalmas folyamat, mondhatni egy dominó-effektus elindulása a szájban, ami soha nem jelentkezik előzmények nélkül.

 

A legtöbbször a rossz szájhigiéniával indul minden, ami fokozatosan egy sor negatív folyamatot indít el.

 

A szájhigiéniához kapcsolódó problémákat legtöbbször a fogszuvasodás követi. Amennyiben a páciens nem fordul fogorvoshoz és nem tesz semmit a folyamat visszafordítása érdekében, fogbél elhalás jöhet létre.

 

Az elhalt fogbél nagyon könnyen fertőződik, így elegendő csak néhány rossz helyre jutott baktérium ahhoz, hogy mindez kialakuljon.

 

A baktériumokhoz kapcsolódó toxikus anyagok ezt követően a gyökércsúcson keresztül átszivárognak a mélyebb szövetekbe, így eljuthatnak a csonthártyába, de még a csontokba és a kötőszövetekbe is.

 

Jellemzően itt kapcsolódik be a folyamatba az immunrendszer. Miután érzékeli a kórokozókat, elindítja természetes ellenállását, amitől gyulladás alakul ki a közegben.

 

Az előző bekezdésben taglaltak szerint a gyulladástól genny keletkezik – általában a gyökércsúcson –, amely a felgyülemlés után utat keres magának a külvilág felé.

 

Hatására kialakulhat ciszta a gyökércsúcson, gennyzacskó a fogíny felületén, de súlyos esetekben a mélyebb szövetek érintésével a genny súlyos gyulladásos következményeket is előidézhet a szervezetben.

 

Lézeres gyökérkezelésre érkező páciens a Naturadent rendelőjében

 

Milyen panaszokat okoz a gennyes fog?

 

A gennyes fog tüneteit minden esetben befolyásolja a páciens állapota, illetve a betegség előrehaladottsága is.

 

Az egyik legáltalánosabb panasz a fájdalom, ami lehet enyhe, de akár egészen kínzó is. Gyakori, hogy a páciensek már csak akkor fordulnak fogorvoshoz, ha a gennyes fog jelentős fájdalmakat idéz elő.

 

Mivel kezdetben a gennyes elváltozás sokszor nem okoz látható tüneteket, ezért a fogfájás alapvetően még nem jelenti azt, hogy nem fertőzésről van szó. A legtöbbször azonban a genny utat talál a felszínre, aminek hatására úgynevezett fisztula nyílás, illetve gennyzacskó jön létre.

 

Jellemző tünet, hogy ezekről a helyekről bizonyos időközönként genny ürül. Ilyenkor a fájdalom mérséklődhet, azonban a genny megjelenése mindig arra enged következtetni, hogy mélyebben súlyos gyulladásos folyamatok vannak és a foggyökér körüli csontszövetek is pusztulnak.

 

A genny ürülése miatt ilyen esetekben általános panasz még a kellemetlen lehelet, ami rendszeres fogmosással vagy más egyéb módszerekkel sem mérsékelhető – legfeljebb átmenetileg.

 

Előrehaladott állapotban a gennyes fog gyakran teljesen érzékennyé válik, így már harapáskor is fájdalmat tapasztalhat a páciens, amit általában a fogíny duzzanata és vörössége kísér, amelyek közül utóbbi az arcra is átterjedhet.

 

Abban az esetben, ha a gennyes fognál a váladék nem tud a felszínre törni, akkor ellentétes irányba indul és a mélyebb rétegek felé tör magának utat.

 

Ez nemcsak óriási fájdalommal jár, hanem az arc jelentős mértékű duzzanata mellett a mélyebben fekvő területek is elfertőződhetnek, ami rengeteg szövődményt idézhet elő.

 

A gennyes fog a korona és a tömés alatt is megjelenhet

 

A rossz szájhigiénia mellett a gennyes fog kialakulása nagyon gyakori koronák és tömések alatt is. Különösen a nagyobb kiterjedésű és mélyebb fogtömések, valamint a régebbi koronák mögött sokáig akár tünetmentesen is kialakulhat ez a probléma.

 

Az ok, hogy a gyökércsatornába olyan baktériumok kerülhetnek, amelyek gyulladást idézhetnek elő a gyökércsúcson.

 

Mivel a gennyes fog ilyenkor sokáig nem okoz tüneteket, ezért akár jelentős méretű csontfelritkulás – így például ciszta – jöhet létre a gyökércsúcson úgy, hogy közben a páciensnek nem lesznek panaszai és nem érez fájdalmat sem.

 

Nem ritka, hogy a gennyes fogra ebben az esetben csak egy rutinellenőrzéskor vagy egy fogászati röntgenfelvétel elkészítésekor derül fény. 

 

A kezelés azonban ilyenkor is nélkülözhetetlen, mert a tünetmentesség ellenére a páciens egy időzített bombát tart a szájában, ami súlyos szövődményekkel járhat.

 

Az antibiotikum nem gyógyítja a gennyes fogat

 

A kezelés szempontjából a gennyes fog kapcsán általános tévhit, hogy az antibiotikum megoldást jelent. A genny megjelenésekor nagyon sokan kérnek valamilyen antibiotikumot háziorvosuktól, hiszen ez a készítmény hatékonyan fel tudja venni a harcot a baktériumokkal.

 

Bár mindez tényként kezelendő, azt azonban tudni kell, hogy az antibiotikum nem gyógyítja meg a gennyes fogat. Átmenetileg enyhítheti a panaszokat, még a fájdalmat is mérsékelheti, viszont a fog belsejébe nem jut el, ott nem tudja kifejteni a hatását.

 

Egy gennyes gyulladásnál tehát a fog környékét talán helyre tudja állítani, azonban a kiváltó problémát nem szünteti meg, így néhány nappal az antibiotikumkúra után a tünetek ismét megjelennek és komoly kellemetlenségeket idéznek elő.

 

Amennyiben tehát gennyes fog gyanúja merül fel, az antibiotikum alkalmazása helyett valami tartós megoldásra van szükség, ami nem egyenlő a fogvesztéssel. Ilyen a lézeres gyökérkezelés!

 

A lézeres gyökérkezelés tartós megoldás gennyes fog esetén

 

A NaturaDentnél is elérhető lézeres gyökérkezelés az egyik legmodernebb eszköz arra az esetre, ha egy hatékony megoldást keresünk a gennyes fogra.

 

Nagyszerűen alkalmazható, amikor a panoráma röntgen a fogbél bakteriális fertőzését és a foggyökér gyulladását jelzi, amelyekről a fentiek alapján már tudjuk, hogy gennytermelő folyamatokat indíthatnak el a szájban.

 

A gyökérkezeléstől sokan legalább annyira rettegnek, mint a foghúzástól, holott ez ma már szinte egyáltalán nem jár fájdalommal, a NaturaDent által alkalmazott Biolase fogászati lézerrel pedig jó eredmények érhetők el.

 

Ez azonban még nem minden, hiszen a legmodernebb nyugati technológiák iránt elkötelezett rendelőnkben egy speciális mikroszkóppal végezzük el a beavatkozást, amivel 31-szeres nagyításban tudjuk kivitelezni a gyökérkezelést, ami így nemcsak gyorsabb, hanem hatékonyabb eredményt nyújt.

 

A lézeres gyökérkezelés menete gennyes fog esetén

 

A modern fogorvoslás egyik titka a kimagasló minőségű felszerelések mellett a gondos tervezésben, az egymásra épülő folyamatok precizitásában rejlik.

 

Mivel nagyon fontos a gennyes fog hátterének feltárása, ezért a beavatkozás előtt rendelőnkben mindig egy átfogó fogászati röntgenfelvételt készítünk. Ez pontosan feltárja fogorvosaink előtt a problémát, hogy mekkora kiterjedésű a gyulladás.

 

Amennyiben munkatársaink úgy döntenek, hogy az elváltozás a lézeres gyökérkezelés segítségével elhárítható, akkor minden esetben helyi érzéstelenítéssel folytatódik a beavatkozás.

 

Segítségével lehetőség van arra, hogy a kezelést fájdalommentesen lehessen végrehajtani, hiszen alaposan fel kell tárni közben a fogat, megnyitni például a gyökércsatornákat, ami érzéstelenítés nélkül jelentős fájdalommal járna.

 

A sérült fogfelszín eltávolításához ilyen esetekben a Biolase fogászati lézert alkalmazzuk, ami nemcsak gyorsan, hanem pontosan is alkalmazható, így nem károsítja a fog egészséges részeit.

 

A feltárást követően egy speciális lézerfejjel megkezdődhet a gyökércsatorna területén a baktériumok elpusztítása, a fájdalmas és gyulladt fogbél teljes eltávolítása, valamint a kapcsolódó felszín teljes fertőtlenítése.

 

A fertőzött elemek eltávolítását követően egy ideiglenes gyógyszeres tömés kerül a megtisztított fogcsatornába, ami segít a környezeti gyulladás megszüntetésében.

 

Ezt néhány héttel később végleges gyökértömésre lehet cserélni akkor, ha a páciens tünetei teljesen megszűntek.

 

Amennyiben elég foganyag maradt a kezelés után, színazonos esztétikai töméssel lehet lezárni a fogat, egyéb esetekben korona kialakítására lehet szükség.

Google páciensvélemény:

 

É. Etelka Erika:

Igazán kellemes, tiszta környezet, a várakozási idő előjegyzésre rövid.

Én egy 1,5 cm x 2,5 cm cisztával érkeztem. Más helyen 2 fogamat távolították volna el megoldásként.

Dr. Zakeri Elahe, a NaturaDent fogorvosa kezeli jelenleg a problémámat, a visszacsontosodás megindult, a fogaimat megtarthatom. 30 éves fiatal anyukaként borzalmas volt a gondolat, hogy elveszíthetem egy vagy több fogamat. Elahe doktornő kedves, pácienscentrikus hozzáállása miatt mindig nyugodt szívvel érkezem. Az a tapasztalatom, a kezelések alatt végig tájékoztat, kérdez, kapcsplatban volt velem.

Jó szívvel ajánlom őt és többi fogorvost, akik a NaturaDentnél dolgoznak.

Dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc.
Dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc.

A cikket szakmailag ellenőrizte: dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc., a Naturadent Esztétikai és Lézerfogászat intézményvezető fogorvosa

Megjelent: 2024.május.09
Értékelje cikkünket!

Először minden páciensünknél elvégzünk egy teljes állapotfelmérést és szájvizsgálatot, ami alapján egyéni kezelési tervet készítünk a várható költségekkel. (Konzultáció, állapotfelmérés kezelési tervvel: 15 000 Ft)

Időpontfoglalás