
- 1. A fogkőnek esélye sem lesz
- 2. Nemcsak egészségesebb, hanem fehérebb fogak is várnak ránk
- 3. Megakadályozható a fogínygyulladás is
- 4. Megszüntethető a kellemetlen lehelet
- 5. Időben kezelhető a fogszuvasodás
- 6. Idejekorán felismerhetők a szájüregi daganatok
- 7. Segítséget kapunk a megfelelő szájhigiénia fenntartásához
- +1. A rendszeres fogorvosi vizsgálatot nem lehet elég korán kezdeni
A rendszeres fogorvosi vizsgálatról alaposan megoszlanak a vélemények az emberek között. Sokan úgy vélik, hogy ha naponta kétszer megmossák a fogukat, akkor azzal mindent megtettek a megfelelő szájhigiéniáért és fogaik egészségéért.
Bár tény, hogy a megfelelő fogápolás a szájhigiénia alapja, azonban a képletből hiányzik egy nagyon fontos összetevő: a rendszeres fogorvosi vizsgálat, hogy egy szakember félévente legalább egyszer ellenőrizze fogaink állapotát.
Kevesen tudják ugyanis, hogy bizonyos időközönként még azoknak is szükségük lehet dentálhigiénés kezelésre, akik egyébként mindent megtesznek a fogaikért, mert vannak olyan elváltozások, amelyek még rendszeres fogmosással sem akadályozhatók meg teljesen.
Az alábbiakban ezért összegyűjtöttünk 7+1 nyomós érvet, amiért érdemes félévente legalább egy alkalommal elmenni fogorvosi vizsgálatra, hiszen ezzel rengeteg kellemetlenséget és súlyosabb elváltozást megelőzhetünk.
1. A fogkőnek esélye sem lesz
A rendszeres fogorvosi vizsgálat legnagyobb előnye, hogy hatékonyan fel lehet venni a harcot a fogkövesedéssel szemben. Jelentős probléma, hiszen a fogkő még azok körében is megjelenhet, akik nagy figyelmet fordítanak a rendszeres fogmosásra.
A fogkő nem más, mint az el nem távolított lepedék megkövesedése, ami hosszabb távon nemcsak esztétikai kellemetlenségeket okozhat, hanem hozzájárulhat a fogszuvasodás kialakulásához is.
Ez a kemény plakk azért tud kialakulni a fogazaton, mert nagyon kevés ember van, aki minden nap többször képes hiánytalanul megmosni a fogait, ami nemcsak a megfelelő technika hiányából fakadhat, hanem gyakran a fogazat sajátosságaiból is.
Fogtorlódás, azaz nem szabályozott fogsor esetén például nagyon gyakori, hogy a fogközökben fogkő rakódik le, amit hagyományos módszerekkel nem lehet eltávolítani.
A fogkő leszedését ugyanis minden esetben képzett dentálhigiénikus szakemberek végzik el kifejezetten erre a feladatra kialakított eszközökkel.
A NaturaDent-nél diplomás dentálhigiénikusok dolgoznak, akik speciális ultrahangos fogkőeltávolítással végzik a fogkőeltávolítást, és amennyiben az íny állapota indokolja és szükséges, úgy lézeres tasak fertőtlenítést is végeznek. Ez sokkal professzionálisabb hatást eredményez ahhoz mérten, mint amikor egy fogorvos csak a kezelt foghoz kapcsolódóan távolítja el a fogkövet.
Amennyiben félévente legalább egyszer gondoskodunk a fogkövek eltávolításáról, azzal a fogszuvasodás mellett olyan problémákat is megakadályozhatunk, mint a fogak elszíneződése vagy a fogíny sorvadása.
2. Nemcsak egészségesebb, hanem fehérebb fogak is várnak ránk
A fogkő eltávolítása esztétikailag is azonnal látható eredményekkel jár, így ha ragaszkodunk a csillogóan fehér fogazathoz, akkor a minimum féléves gyakorisággal elvégzett fogorvosi vizsgálatok szintén erősen ajánlottak.
Bár súlyos folyamatokat is elindíthat a háttérben, azonban a fogkő sokak szemében elsődlegesen egy esztétikai probléma. A fogkő maga ugyanis sárgás, esetenként barnás vagy feketés elszíneződést hagy maga után a fogakon, ami rendkívül kellemetlen.
Amikor azonban a fogkövet eltávolítják, a folyamat egyik fontos lépése a polírozás lesz, ami több szempontból is előnyös.
Egyrészt hozzájárul ahhoz, hogy a fogak felülete kellemesen simává váljon, illetve az elszíneződést okozó minden maradék plakk eltávolításra kerüljön, másrészt pedig a sima felület megnehezíti az újabb lerakódások megtapadását.
Ettől a fogak nemcsak sokkal fehérebbnek, hanem egészségesebbnek is tűnnek majd, de fontos feltétel, hogy ez a beavatkozás félévente – legfeljebb évente – legalább egyszer megtörténjen.
3. Megakadályozható a fogínygyulladás is
Amint azt már fentebb is írtuk, ha félévente ellátogatunk fogorvosi vizsgálatra, és ott az alapos ellenőrzés mellett a fogkő is eltávolításra kerül, akkor azzal rengeteget tehetünk a kellemetlen és egyben fájdalmas fogínygyulladás megakadályozása érdekében.
Az ilyen típusú gyulladásra jellemző, hogy kialakulásakor az íny megduzzad, vörösessé válik, de gyakori tünet az érzékenység, valamint a vérzés is, ami főleg étkezéskor vagy fogmosáskor jelentkezhet.
Nemcsak kellemetlen és fájdalmas, hanem veszélyes elváltozás is, hiszen az ínygyulladás könnyen átterjed a fogakat támasztó csontállományra, ami kezelés nélkül fogínysorvadást, azaz fogvesztést okozhat.
Az ínygyulladásnak vannak hajlamosító tényezői, és amennyiben mi is gyakran szenvedünk tőle, a féléves fogorvosi vizsgálat erősen ajánlott, hiszen előfordulhat, hogy a kisebb gyulladásokat mi észre sem vesszük, azonban egy tapasztalt fogorvos rögtön ki tudja szűrni.
Ilyenkor az adott terület lézeres megtisztításával úgynevezett lézeres tasakfertőtlenítéssel, a kiváltó probléma megszüntethető, valamint különféle szájápolási készítmények felírásával a fogínygyulladás könnyedén gyógyítható.
4. Megszüntethető a kellemetlen lehelet
Amennyiben kellemetlen lehelettől szenvedünk és ez nem állandó, de gyakran visszatérő probléma, akkor a rendszeres fogorvosi vizsgálat szintén javasolt.
A rossz szájszag mögött ugyan rengeteg tényező meghúzódhat, de az esetek jelentős többségében valamilyen fogászati rendellenességről van szó. Gyakran csak a nem megfelelő szájhigiénia áll a háttérben, de kevesen tudják, hogy a fogkő és az ínygyulladás is produkálhat ilyen tüneteket.
Ennek felderítése minden esetben fogorvos feladata, aki egy alapos átvizsgálás során rögtön fel tudja tárni, hogy a kellemetlen tüneteket előidéző probléma az ő hatáskörébe tartozik-e vagy sem.
Amennyiben igen, akkor dentálhigiénés kezelésre lehet szükség, így például egy alapos fogkőeltávolításra, hogy megszabaduljunk a kellemetlen lerakódásoktól és a rajtuk megtapadó baktériumoktól.
A dentálhigiénikusok azonban nemcsak ebben tudnak segíteni, hanem az átfogó tanácsadásban is, amelyek elősegítik a megfelelő szájhigiénia kialakítását, illetve fenntartását.
5. Időben kezelhető a fogszuvasodás
A fogszuvasodás egy hosszan tartó folyamat, aminek különböző szintjei vannak. Nagyon sokan csak akkor látogatnak el fogorvoshoz, ha már fáj a foguk vagy valamilyen látványos elváltozást tapasztalnak, holott ezek többsége könnyedén megelőzhető lenne.
A féléves fogorvosi vizsgálat egy kiváló lehetőség, hiszen elég tág intervallum ahhoz, hogy szükség legyen az ellenőrzésre, de nem túl nagy idő ahhoz, hogy a kialakuló problémák még idejekorán megfékezhetők legyenek.
A fogászati elváltozások többsége gyakran hosszú éveken át alakul ki, így a rendszeres fogorvosi vizsgálattal időben feltárható egy kezdődő rendellenesség, és a megfelelő beavatkozással megelőzhetők a nagyobb problémák és a költségesebb fogorvosi eljárások.
Minél korábbi stádiumban történik a beavatkozás, annál egyszerűbb és pénztárcabarátabb lesz a megoldás, miközben az érintett fog elvesztése miatt sem kell aggodalmaskodni.
Tévedés, hogy a szuvas fogat előbb vagy utóbb el kell távolítani. Ha rendszeresen ellenőriztetjük egy fogorvossal és ő elvégzi a megfelelő beavatkozásokat, akkor a problémás fog akár hosszú évtizedekig megmaradhat a szájban.
6. Idejekorán felismerhetők a szájüregi daganatok
A statisztikák szerint Magyarország világviszonylatban is listavezető a szájüregi daganatos elváltozásokban, aminek számos oka lehet.
A hajlamosító tényezők között a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a rossz szájhigiénia, de a kezeletlen gyomorpanaszok – például reflux – is meghúzódhatnak.
A daganatos betegségek többségéhez hasonlóan a szájüregi rák esetében is érvényes, hogy a korai diagnózis elengedhetetlen a páciens gyors és eredményes kezeléséhez.
Emiatt a féléves fogászati ellenőrzés éppen ideális lehet ahhoz, hogy ha bármilyen kapcsolódó elváltozás kezd kialakulni a szájüregben, azt a fogorvosok időben fel tudják tárni, majd a megfelelő helyre irányítani a pácienst.
A modern orvostudománynak köszönhetően a szájüregi ráktípusok zöme ma már nagyon jó túlélési esélyekkel gyógyítható, ennek azonban a korai diagnózis a legfontosabb feltétele.
7. Segítséget kapunk a megfelelő szájhigiénia fenntartásához
A megfelelő szájhigiénia nagyon fontos ahhoz, hogy a legtöbb fogászati probléma elkerülhető legyen. Az emberek többsége azonban nem rendelkezik ehhez kellő alapismeretekkel, illetve legfeljebb csak a megfelelő fogkefe vagy fogkrém kiválasztásáig jutnak el.
Ez azonban önmagában kevés, erre pedig magunk is ráébredhetünk, ha rendszeresen eljárunk fogorvosi vizsgálatra. A napi két fogmosás gyakran nem elég ahhoz, hogy fogaink egészségesek maradjanak, hiszen ehhez a fogkefe megfelelő alkalmazására és egyéb kiegészítőkre van szükség.
Ilyenek például a fogközök tisztítására szolgáló kefék vagy a fogselyem, de sokaknak bizonyos szájvizek alkalmazására is szükségük lehet.
Amennyiben a szájhigiénia nem megfelelő, azt a fogorvos azonnal észreveszi egy rutinellenőrzés során. Ez sok esetben nemcsak a páciens hibája, hiszen előfordulhat, hogy például a torlódott fogazat miatt nem lehet megfelelően tisztítani a szájüreg bizonyos pontjait.
Ilyenkor dentálhigiénés tanácsadásra van szükség, ahol képzett szakemberek segítenek személyre szabott módon elsajátítani a helyes fogmosás alapjait, valamint a fentiekben említett kiegészítők használatának módját.
+1. A rendszeres fogorvosi vizsgálatot nem lehet elég korán kezdeni
Sajnos hazánkban nagyon kevés figyelmet kap a megfelelő gyermekkori szájhigiénia, ezért meglepően gyakori, hogy a frissen kibújt maradandó fogakon már 10-12 éves korban erőteljes szuvasodás tapasztalható.
Emiatt már gyermekeinket is érdemes hozzászoktatni ahhoz, hogy évente legalább két alkalommal ellátogassanak egy fogorvosi vizsgálatra, hiszen esetükben különösen fontos idejekorán felismerni a problémákat.
Nemcsak a helyes fogmosás elsajátításában segíthetnek ilyenkor a szakemberek, hanem abban is, hogy idejekorán feltárjanak olyan elváltozásokat, amelyek esetleg fogszabályzást igényelnek.
Amint az első megmaradó fogak kibújnak, érdemes gyermekünket is félévente ellenőriztetni, hiszen amennyiben megfelelő alapot biztosítunk számukra a helyes szájhigiéniához, akkor a későbbiekben sokkal kevesebb gondjuk lesz a fogaik egészségével.

A cikket szakmailag ellenőrizte: dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc., a Naturadent Esztétikai és Lézerfogászat intézményvezető fogorvosa
Kapcsolódó cikkeink


Fogkő eltávolítás házilag? Ezért bízzuk inkább dentálhigiénikusra!
