
- A gyökérkezelés anatómiája
- Mitől alakulhat ki a fogbél gyulladása?
- Mikor van még szükség gyökérkezelésre?
- Milyen szövődményei lehetnek a gyökérkezelés elmaradásának?
- A gyökérkezelés lépései
- Diagnózis
- A fog felnyitása
- Gyökérkezelés
- Gyökérkezelés lézerrel
- Gyógyszeres gyökértömés
- Végleges gyökértömés
- Mennyire fájdalmas a gyökérkezelés?
- Mire számíthatunk a gyökérkezelés után?
- A gyógyszeres gyökértömést követően még tapasztalhatunk kellemetlenségeket
- Ha súlyos volt a gyulladás, antibiotikum szedése is indokolt
Rossz szájhigiénia mellett gyakori jelenség, hogy a fogszuvasodás a zománc és a dentin elpusztítását követően eléri a fogbelet. Ez szinte kivétel nélkül minden esetben gyulladást és jelentős fájdalmat generál.
A foggyulladás az egyik legrosszabb fogfájdalom, amit nagyon nehéz csillapítani. Ennek az oka, hogy a fogbél rengeteg ideget tartalmaz, amelyek közvetlen összeköttetésben állnak az agy fájdalomreceptoraival.
Ez az állapot mielőbbi beavatkozást igényel, és a fájdalom megszüntetése, valamint a fog megmentése általában már csak gyökérkezeléssel valósítható meg.
Hogy mit kell tudni a gyökérkezelésről, miként zajlik a folyamat, egyáltalán mi történik a beavatkozás során? Cikkünkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk erről a fogászati beavatkozásról!
A gyökérkezelés anatómiája
Hogy jobban átláthassuk és megérthessük a gyökérkezelés lényegét, nagyon fontos megismerni a folyamat anatómiai hátterét, ami segíthet megérteni a beavatkozást, illetve azt is, hogy miért van szükség ilyenkor a fogbél eltávolítására.
A fogakról tudni kell, hogy több rétegből épülnek fel. A külső réteg a kemény fogzománc, ami védelmet nyújt az alatta elhelyezkedő dentinnek, valamint a legbelső és egyben legérzékenyebb résznek, az úgynevezett fogbélnek vagy más néven pulpának.
Tudni kell azonban, hogy a fogzománc csak a fogak koronarészét óvja, a foggyökér esetében ezt a feladatot egyfajta cementréteg biztosítja.
A gyökérkezelés szempontjából a fogbél állapota a legfontosabb, hiszen itt nagyon sok ér és ideg fut, amelyek külső hatásra fájdalmat, gyulladást generálhatnak.
Amennyiben a szuvasodás áttöri a fogzománcot és a dentinrétegen is áthatol, eléri a fogbél régióját, ahol a rengeteg idegvégződés miatt gyulladás és ehhez kapcsolódó duzzanat jön létre.
Mivel a folyamat egy zárt rendszerben, gyakorlatilag egy szűk helyen történik, ezért szinte minden esetben óriási fájdalommal jár. Ezt lehet megszüntetni a gyökérkezeléssel, ami valójában a fogbél és a gyökércsúcson keresztül belépő gyulladt idegek eltávolításával jár.
Mitől alakulhat ki a fogbél gyulladása?
Bár a fentiekben több helyen is leírtuk már, hogy a fogbél gyulladását a rossz szájhigiéniával párhuzamba hozható szuvasodás idézi elő a legtöbbször, azonban más okok egyaránt meghúzódhatnak a háttérben.
A fogbél gyulladása egészséges fogaknál is jelentkezhet abban az esetben, ha a páciensnél fogágybetegség alakult ki, és a kapcsolódó fertőzés a gyökércsúcs irányából eljutott a fogbélhez.
Mikor van még szükség gyökérkezelésre?
A gyulladt fogbél mellett még számos esetben szükség lehet gyökérkezelésére. A leggyakoribbak ezek közül a következők:
- A fogbél elhalása, amit jellemző tünetek, a fog erőteljes elszíneződése kísérhet, de a legtöbbször nem jár fájdalommal.
- Korábban gyökérkezelt fogak gyökércsúcsán megjelenő gyulladás, aminek hatására gócbetegség alakulhat ki.
- Nagy mértékű kiterjedt szuvasodás esetén a fogászati beavatkozás során megnyílt fogbélnél, amit a felülfertőzés elkerülése érdekében kell ilyenkor gyökérkezelni.
Milyen szövődményei lehetnek a gyökérkezelés elmaradásának?
Mivel a gyökérkezelést jellemzően a fogbél gyulladása indokolja, ami rendkívül nagy fájdalommal jár, ezért a kezelés ritkán marad el, de amennyiben mégis megtörténik, annak számos szövődménye lehet.
A legnagyobb gondot ilyen esetekben a gyulladás elterjedése jelenti, ami érintheti a szomszédos fogakat és halmozott problémát idézhet elő.
Előfordulhat, hogy bár a fogbél teljes elhalásával a fájdalom elmúlik, de a gyulladás megmarad, és így is átterjedhet a szomszédos fogakra.
A gyulladás miatt sipoly keletkezhet a fog környékén, aminek hatására a felgyülemlett genny folyamatosan a szájüregbe ürül. Ez rengeteg kellemetlenséget, többek között bűzös leheletet idézhet elő.
A fertőzés akár az állkapocs csontozatát is megtámadhatja, ami fogvesztést, illetve az arc torzulását válthatja ki.
A gócos fogakról kutatások igazolják, hogy megnövelhetik bizonyos szisztémás betegségek kialakulását. Ide sorolható többek között a diabétesz és bizonyos szívbetegségek is.
Ha a gyulladt fog előrehaladott állapotban van, duzzanat, lázas állapot, rossz közérzet, hidegrázás jelentkezhet, sőt átterjedhet a környező szövetekre, amelyekkel más szerveket is gyulladásba hozhat.
A gyökérkezelés lépései
A gyökérkezelés minden esetben egy több lépésből álló beavatkozás. A fájdalom gyakran már az első alkalommal megszűnik vagy mérséklődik, de ezzel még közel sem ért véget a teljes folyamat. Lássuk tehát a gyökérkezelés lépéseit:
Diagnózis
Mivel a gyökérkezelés egy visszafordíthatatlan beavatkozás, ezért elengedhetetlen, hogy a fogorvos először is feltárja, diagnosztizálja a problémát, hogy valóban erre a megoldásra van szükség.
Ehhez a legtöbbször röntgenfelvételt kell készíteni, amely képes megmutatni a kérdéses elváltozás pontos elhelyezkedését, illetve a gyulladás állapotát, ami a kezelés szempontjából rendkívül lényeges.
A Naturadentben alkalmazott fogászati röntgen a legmodernebb japán Morita 3D CBCT digitális készülék, ami rendkívül csekély sugárterheléssel dolgozik, így biztonságosan alkalmazható a legtöbb páciensnél.
A fog felnyitása
Miután a fogorvos a röntgenfelvétel segítségével diagnosztizálni tudta a problémás fogat, a gyökérkezelés első lépése minden esetben a korona felnyitása lesz, ami természetesen már érzéstelenített állapotban történik.
A koronán keresztül a fogorvos hozzáférhet a fogbélhez, amelynek eltávolítása adja a gyökérkezelés alapját.
Gyökérkezelés
Maga a gyökérkezelés a legtöbbször egy speciális eszközzel, az úgynevezett gyökérkezelő tűvel történik. A segítségével lehet apránként feltárni a gyökércsatornákat, illetve eltávolítani belőlük a fertőzött szöveteket, a szövettörmelékeket.
A Naturadentben a gyökérkezelés a legmodernebb géppel a VDW Gold apexlokátor és endomotorral történik, amely gépi gyökércsatorna tágító és digitális mérőműszer, mellyel a fogorvos folyamatosan méri a gyökércsatorna hosszúságát, hogy biztos legyen benne: a leendő gyökértömés pontosan és biztosan elér majd a gyökér csúcsáig.
Gyökérkezelés lézerrel
Itt jegyeznénk meg, hogy az imént bemutatott módszert önmagában tőlünk nyugatabbra már ritkán alkalmazzák, hiszen a nyugati fogorvosok lézer és mikroszkóp nélkül gyökérkezelést már ritkán alkalmaznak, ami Magyarországon még egyáltalán nem elterjedt. Lézerfogászati kezeléseket hazánkban Budapesten a Naturadent rendelőjében és vidéken is oktatja Dr. Fülöp Papp Márta országszerte.
Hazánkban jelenleg egyedül a NaturaDent rendelőjében érhető el ez a módszer, ami sokkal kíméletesebb és hatékonyabb, hiszen a gyökércsatorna fertőtlenítése fogászati lézerrel történik, a feltárás és a tömés pedig speciális mikroszkóp segítségével.
Ez az eljárás elősegíti, hogy a páciens gyökérkezelt foga még hosszú évekig, sőt akár évtizedekig biztos hátteret nyújtson.
Ha lézeres mikroszkópos gyökérkezelésre van szüksége, kattintson a következő linkre: fogászat Budapesten.
Gyógyszeres gyökértömés
Miután a gyökércsatorna teljesen megtisztításra került a fogbéltől és a gyulladást okozó baktériumoktól, a problémás fogat először egy ideiglenes gyógyszeres töméssel zárják le. A gyógyszeres kitöltés elengedhetetlen a fog megfelelő gyógyulásához.
Normál esetben ez a tömés 7-10 napig marad a foggyökérben.
Végleges gyökértömés
Amennyiben 7-10 nap után a páciens nem tapasztal semmilyen kellemetlenséget, a gyógyszeres gyökértömés eltávolításra kerül, majd megtörténhet a gyökérkezelt fog végleges zárása.
Ez nagyon aprólékos folyamat, hiszen a jó minőségű gyökértömésnek résmentesen ki kell töltenie a teljes csatornát és el kell érnie a gyökércsúcsig, ellenkező esetben később újabb kellemetlenségeket okozhat, felülfertőződhet.
Mennyire fájdalmas a gyökérkezelés?
A gyökértömés ma már minden esetben helyi érzéstelenítésben történik, a modern fájdalomcsillapítóknak köszönhetően pedig gyakorlatilag semmit sem lehet érezni a beavatkozásból.
A legtöbb páciens általában a kezelés során könnyebbül meg igazán, hiszen a gyulladt fog a legtöbbször olyan elviselhetetlen fájdalmat okoz, amit sok esetben még gyógyszerekkel is nagyon nehéz csillapítani.
Mire számíthatunk a gyökérkezelés után?
A végleges gyökértömést követően a páciens jellemzően már semmilyen tüneteket és kellemetlenségeket sem tapasztal, a megmentett fog teljes értékűen használható lesz, elmúlik a fájdalom és az érzékenység is.
Ritkán előfordulhat, hogy a páciens allergiás az alkalmazott tömőanyagra. Ezt minden esetben haladéktalanul jelezni kell a fogorvos felé, aki tolmácsolja majd az ilyenkor szükséges lépéseket.
A gyógyszeres gyökértömést követően még tapasztalhatunk kellemetlenségeket
A gyökérkezelés kapcsán mindenképpen ki kell emelnünk, hogy a gyógyszeres gyökértömést követően még előfordulhat egy-két napig minimális fájdalom, ami inkább egyfajta feszítő érzésként jellemezhető.
Ezt a gyulladás hatására termelődött váladék idézi elő, ami fájdalommal járhat, de néhány napon belül magától elmúlik és a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók is segítenek közben mérsékelni a kellemetlenséget.
Amennyiben a fájdalomcsillapító nem használna, a fájdalom pedig jelentős, sőt egyre elviselhetetlenebb, azt mindenképpen jelezni kell a fogorvosnak, ugyanis a beavatkozás megismétlésére lehet szükség.
Ha súlyos volt a gyulladás, antibiotikum szedése is indokolt
Előfordulhat, hogy a gyökérkezelés egy olyan súlyos gyulladás miatt történt, amelynek kezeléséhez elengedhetetlen egy antibiotikum kúra. Ez segít a gyulladás mérséklése mellett a fájdalom csökkentésében és a fog megmentésében is.
A felírt gyógyszert a rendelvény szerint kell alkalmazni – lehetőleg probiotikum kíséretében –, ami felgyorsíthatja és megkönnyítheti a gyógyulás folyamatát.

A cikket szakmailag ellenőrizte: dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc., a Naturadent Esztétikai és Lézerfogászat intézményvezető fogorvosa
Kapcsolódó cikkeink


Gennyes fog megmentése lézeres gyökérkezeléssel
