
- Mit nevezünk gyökércsúcs rezekciónak?
- Mikor van szükség a gyökércsúcs rezekcióra?
- A gyökércsúcs rezekció lépései
- A fogíny felnyitása
- A gyökércsúcs feltárása
- A gyökércsúcs eltávolítása
- A gyökértömés korrekciója
- Az íny lezárása
- Milyen óvintézkedések betartására van szükség a gyökércsúcs rezekció után?
- Mennyi ideig tart a gyógyulás a gyökércsúcs rezekciót követően?
- Milyen szövődményei lehetnek a gyökércsúcs rezekciónak?
- Mennyire sérül a gyökércsúcs rezekción átesett fog funkcionalitása?
A fogorvoslás tudományának folyamatos fejlődésével ma már rengeteg olyan eljárást alkalmaznak a modern fogászatokon, amelyek lehetőséget adnak a saját fog megtartására.
Sokan úgy tudják például, hogy egy fog megtarthatóságának utolsó esélye a gyökérkezelés, ami ebben a formában ma már nem igaz. Amennyiben ugyanis a hagyományos gyökérkezelés sikertelen, a fogak megtarthatóságát a gyökércsúcs rezekció elősegítheti.
Ez a beavatkozás egy speciális sebészeti eljárás, aminek a lényege röviden nem más, minthogy a gyökércsúcsot eltávolítják, így a kezelt fog utána akár még évekig tökéletesen el tudja látni a feladatát, nincs szükség eltávolítására és pótlására.
Hogy mit kell tudnunk még a gyökércsúcs rezekcióról, egyáltalán miként zajlik a gyakorlatban ez a beavatkozás? Az alábbi szakmai cikkben ezt a témakört jártuk körbe.
Ha gyökércsúcs rezekcióra van szüksége: Naturadent fogászat Budapesten.
Mit nevezünk gyökércsúcs rezekciónak?
Gyökércsúcs rezekciónak azt nevezzük, amikor műtéti eljárás során eltávolításra kerül a foggyökér csúcsrésze, valamint a körülötte megtalálható gyulladt szövetek.
A legtöbb szájsebészeti műtéttel ellentétben a rezekció a kisebb beavatkozások közé sorolható, elvégzése azonban így is kimagasló körültekintést és gyakorlatot igényel.
A legjobb alternatívát jelenti abban az esetben, ha egy problémás fogat többszöri gyökérkezelés után sem lehet megmenteni, azaz továbbra is fáj és begyullad, ami számos szövődményhez vezethet.
Mikor van szükség a gyökércsúcs rezekcióra?
A páciens szempontjából a gyökércsúcs rezekció gyakran az utolsó esély arra, hogy a még meglévő, ámde beteg fog megmenthető legyen.
Amennyiben azonban fogászati szempontból tekintünk a gyökércsúcs rezekcióra, több olyan okot is kiemelhetünk, amikor ez a beavatkozás jó alternatívát jelent.
A sikertelen gyökérkezelési kísérletek mellett a beavatkozás ideális lehet például olyan esetekben, amikor a fog csatornáit valamilyen okból kifolyólag nem lehet megfelelően kitisztítani, vagy a gyökértömés kialakításakor nem szárítható ki a gyökércsatorna.
Gyakori beavatkozás még akkor is, ha a fog gyökerénél ciszta alakult ki, ami nemcsak a környező csontállományra gyakorol negatív hatást, hanem hosszabb távon a szervezet más részeit is megbetegítheti.
Előfordulhat továbbá, hogy a gyökércsúcs rezekciót akkor kell alkalmazni, ha a korábbi gyökérkezelés során a gyökértömés anyaga átpréselődött a csontszövetbe, ahol különféle kellemetlenségeket idéz elő.
A gyökércsúcs rezekció lépései
Amint azt a fentiekben már leírtuk, a gyökrécsúcs rezekció egy szájsebészeti kisműtétnek minősül, amit az esetek többségében helyi érzéstelenítésben el lehet végezni, de a pácienstől függően altatásban is kivitelezhető.
A beavatkozást a legtöbb esetben röntgenvizsgálat előzi meg, hogy a problémás foggyökér elhelyezkedése megfelelően feltárható legyen.
A fogíny felnyitása
A műtét első lépése, hogy az érzéstelenítő beadását követően a szájsebész bemetszést ejt a fogínyen és leválasztja azt a csontfelszínről. Ez az úgynevezett lebenyképzés.
A gyökércsúcs feltárása
A problémás fog gyökércsúcsánál a szájsebész egy fogászati fúróval úgynevezett csontablakot nyit, ami hozzáférést enged a problémás régióhoz, így az eltávolítandó gyökérvéghez, valamint a körülötte elhelyezkedő gyulladt szövetekhez.
A gyökércsúcs eltávolítása
A beavatkozás legfontosabb része, hogy a fog gyökerének utolsó 3-5 millimétere eltávolításra kerül, méghozzá a környező gyulladt szövetekkel együtt. Ez különösen fontos, mert ha gyulladt szövetanyag marad a gyökércsúcs körül, akkor fennáll a fertőzés kiújulásának esélye. Lézeres gyökércsúcs rezekció esetén lézerrel eltávolítjuk a gyökércsúcsot, valamint a lézerfény segítségével a környező szöveteket csíramentesítjük, baktérium mentesítjük és a gyulladásos szöveteket eltávolítjuk.
A gyökértömés korrekciója
Nem minden esetben van szükség rá, de amennyiben a gyökércsúcs eltávolítása során úgy tűnik, hogy a gyökértömés nem nyújt teljes zárást a fognak, akkor ilyenkor lehetőség van annak korrekciójára, ezzel megelőzve a későbbi komplikációkat.
Az íny lezárása
A gyökércsúcs rezekció utolsó lépése minden esetben a felnyitott íny zárása, ami speciális varratokkal történik az esztétikus és problémamentes gyógyulás érdekében.
Milyen óvintézkedések betartására van szükség a gyökércsúcs rezekció után?
Mivel a gyökércsúcs rezekció egy műtéti beavatkozásnak minősül, ezért nagyon fontos a páciensnek betartani néhány nagyon fontos alapszabályt.
Lényeges például, hogy bár a szájhigiéniát nem szabad elhanyagolni, a seb környékén azonban nagyon körültekintően kell tisztítani a fogazatot. Tilos a varratszedésig fogkefével súrolni a seb környékét.
Ajánlott puha sörtés kefével nagyon óvatosan, az íny érintése nélkül tisztítani a fog felszínét, de nagyon jó hatással lehet a szájhigiénia mellett a gyógyulásra is a megfelelő szájvíz használata. Utóbbi kapcsán mindig kérjük ki kezelőorvosunk tanácsát!
Lényeges továbbá kerülni a túl forró, csípős és irritációt okozó ételek fogyasztását, de a szénsavas italok és a kávé is tiltólistások a gyógyulási idő alatt, akárcsak a cigarettázás.
Mivel egy varrott sebről van szó, érdemes elkerülni az állkapocs megerőltetését, a nehezen megrágható ételek fogyasztását és a kemény fizikai munkát, sőt a testedzést is hanyagoljuk legalább a varratok kiszedéséig.
Mennyi ideig tart a gyógyulás a gyökércsúcs rezekciót követően?
A műtéti háttér miatt a gyökércsúcs rezekció gyógyulási ideje huzamosabb ideig is eltarthat. A beavatkozást követően általában 2-3 napig teljesen általános, ha a páciensek duzzanatot tapasztalnak, illetve fájdalmasnak találják a felnyitott íny környékét.
Ezt vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal, valamint a műtét környezetének jegelésével lehet enyhíteni. Sok esetben antibiotikum alkalmazására is szükség van, erről azonban minden esetben a beavatkozást végző szakorvos dönt.
Konkrétan a varratszedésre a legkorábban a műtét utáni ötödik napon kerülhet sor, de lassabb sebgyógyulás mellett előfordulhat, hogy 7-10 napot is kell várnia a páciensnek. Maga a varratszedés nem fájdalmas, ezért érzéstelenítés nélkül végezhető.
A varratok kiszedésével azonban a gyógyulási szakasz még nem fejeződött be, hiszen a csontállomány regenerációja akár hosszú hónapokig is elhúzódhat.
Emiatt nagyon fontos, hogy kijelölt időközönként – általában hathónapos ciklusokban – a páciens fogászati kontrollvizsgálaton vegyen részt mindaddig, amíg a teljes csontállomány vissza nem termelődött.
A gyökércsúcs rezekció után csak akkor lehet teljesen gyógyultnak tekinteni valakit, ha a felnyitott fogíny hegesedését követően a hiányzó csontanyag is újratermelődött.
Milyen szövődményei lehetnek a gyökércsúcs rezekciónak?
Mint minden fogászati beavatkozásnak, így természetesen a gyökércsúcs rezekciónak is lehetnek szövődményei.
A modern fogászatban ez már nagyon ritka eset, de mivel egy szájsebészeti műtétről van szó, előfordulhatnak olyan esetek, amikor a műtét helyén vérzés vagy vérömleny alakul ki, esetleg a seb elfertőződik és begyullad.
Ilyenkor haladéktalanul fel kell keresni kezelőorvosunkat, aki megteszi a szükséges lépéseket az esetleges további problémák megakadályozása érdekében.
A gyökércsúcs eltávolításáról tudni kell még, hogy a megfelelő körültekintéssel elvégzett beavatkozás sikerére nincs garancia. Előfordulhat, hogy a páciens állapota a műtétet követően nem javul vagy továbbra is kellemetlenségeket tapasztal.
Ilyenkor nincs más lehetőség, csak a problémás fog eltávolítása.
A gyökrécsúcs rezekción átesett páciens csak akkor tekinthető gyógyultnak, ha a csontosodást követően is teljesen panaszmentes lesz.
Mennyire sérül a gyökércsúcs rezekción átesett fog funkcionalitása?
Teljes gyógyulás után a gyökércsúcs rezekción átesett fogak ugyanolyan funkciót tudnak betölteni, mint egészséges társai, azonban csökkent teherbírásuk miatt ajánlott kímélni őket a nagyobb terheléstől.
Tudni kell továbbá, hogy a későbbiekben az ilyen beavatkozáson átesett fogak esetében nem ajánlott, hogy fogászati híd pilléreként funkcionáljanak, sőt esetükben még a korona kialakítása is megfontolandó.

A cikket szakmailag ellenőrizte: dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc., a Naturadent Esztétikai és Lézerfogászat intézményvezető fogorvosa
Kapcsolódó cikkeink


Gennyes fog megmentése lézeres gyökérkezeléssel
