
- Mitől szürkülhet be egy fog?
- A legtöbbször a gyökérkezelés miatt szürkül be a fog
- Egyéb okok a beszürkült fog mögött
- A belső fogfehérítés a legtöbbször segít beszürkült fogak esetén
- A Biolase lézer gyors, modern és káros anyagoktól mentes hátteret biztosít
- A lézeres fogfehérítés menete elszineződött fogak esetén
- Ha az elszíneződött fogak vagy a beszürkült fog nem reagál megfelelően a lézeres fogfehérítésre
- A kerámia héj a legtöbbször jó alternatíva
- Ha jelentősebb takarás kell, a korona lehet jó megoldás
A fogfehérítés témája több kisebb csoportra osztható mind a technológiai háttér, mind az alkalmazhatóság tekintetében.
A lézeres fogfehérítés folyamata legtöbbször a teljes fogsort érinti, azonban vannak olyan kórképek, amikor csak egy-egy fogat kell alávetni ilyen esztétikai kezelésnek.
Előfordulhat ugyanis, hogy néhány fog árnyalata teljesen megváltozik az idők folyamán. A sárgulás mellett külső vagy belső hatásra is gyakran tapasztalható szürkévé váló fogfelszín, amiről sokan úgy hiszik, hogy csak koronával vagy kerámia héjjal lehet eltüntetni.
Valójában azonban szó sincs erről, a legtöbb beszürkült fog ugyanis nagyon jól reagál az olyan modern kezelési lehetőségekre, mint amilyen a Nautadentnél elérhető lézeres fogfehérítés.
Tudni kell azonban, hogy a beszürkült fog kifehérítése minden esetben többlépcsős folyamat, néha gyökérkezeléssel egészül ki vagy többszöri nekifutást igényel a kellően esztétikus végeredmény eléréséhez.
Hogy mitől szürkül be a fog és hogyan hat ilyen probléma esetén a lézeres fogfehérítés? Cikkünkben most ezeket a kérdéseket jártuk körül néhány hasznos gyakorlati tanács társaságában.
Mitől szürkülhet be egy fog?
Ahhoz, hogy jobban megérthessük a lézeres fogfehérítés hatását a beszürkült fog kapcsán, nagyon fontos ismerni az elváltozás hátterét.
Lézerfogászatunkon természetesen minden hasonló esetet teljes állapotfelméréssel indítunk, hiszen a gyakorlott fogorvosoknak is szükségük van arra, hogy megismerjék a szürkülés mögött meghúzódó tényezőket.
Emiatt a teljes fogazatról panoráma röntgenfelvétel készül, ami általában elegendő ahhoz, hogy a diagnózis felállítható legyen, de ritka esetben kiegészítő képalkotó diagnosztikai módszerek alkalmazására is szükség lehet.
A legtöbbször a gyökérkezelés miatt szürkül be a fog
A röntgenfelvétel azonnal meg tudja mutatni, hogy az érintett fog átesett-e korábban gyökérkezelésen vagy sem. Azért fontos mindez, mert a fogak szürke elszíneződését az esetek döntő többségében a gyökérkezelés idézi elő.
Ez a beavatkozás különösen népszerű a fogászatban – például a fogfájás tartós megszüntetésekor –, azonban tudni kell, hogy a gyökérkezelésen átesett fogak gyakorlatilag már nem lesznek többé élők.
Funkciójuk megmarad, de nem képesek úgy megújulni, mint élő foggyökér esetén. Páciensenként eltérő, hogy a gyökérkezelés után mikor alakul ki ez a probléma, valakinél már néhány hónap után, másoknál azonban csak évek múltán vagy soha nem jelentkezik a beszürkülés.
Egyéb okok a beszürkült fog mögött
Természetesen nem csak a gyökérkezelésen átesett fogak hajlamosak arra, hogy kívülről elszíneződjenek és beszürküljenek. Sokszor idézhet elő ilyen problémát a mélyen húzódó fogszuvasodás, egy trauma vagy az általános elhalás, aminek sok esetben még előzményei sincsenek.
Csak nagyon ritkán fordul elő olyan eset, amikor a beszürkülés hátterében élő fogat találunk. Ilyenkor többnyire a kóros fogérintkezés válthatja ki ezt az elváltozást, méghozzá a nem megfelelő harapási struktúrából kifolyólag.
Utóbbi esetben nem a lézeres fogfehérítés az első teendő, sokkal inkább a probléma kiváltó okának a megszüntetésére van szükség. Néha elegendő ilyenkor becsiszolni egy kicsit az érintett fogat, máskor azonban csak a fogszabályzás segíthet.
A belső fogfehérítés a legtöbbször segít beszürkült fogak esetén
A belső fogfehérítés egyik legnagyobb előnye, hogy még erőteljesen elszíneződött fogak esetén is nagyon jó hatásfokkal alkalmazható.
Ennek az oka, hogy a folyamat részeként a fogban olyan fogfehérítési folyamatok tudnak elindulni, amelyek más módszerekkel elérhetetlenek.
A legjobb eredményt hidrogén-peroxiddal lehet elérni, amit esetenként hetente cserélni kell a fogban, majd a kívánt fogfehérség elérése után kálciumos kezelést kap a fog. A folyamat lezárásaként a fog színéhez tökéletesen illeszkedő végleges töméssel készül el a fog.
Első körben a fogorvosnak kell megállapítania, hogy az adott fog elszíneződésének hátterében milyen ok állhat. Ez segít az egyénre szabott kezels kiválasztásában. Előfordulhat, hogy a fogak szürkés vagy sárgás látszatát egyéb, akár az életmóddal összefüggő tényezők alakították.
A Biolase lézer gyors, modern és káros anyagoktól mentes hátteret biztosít
Fogászatunkon a lézeres fogfehérítést az ultramodern Biolase berendezéssel végezzük. Ez egy direkt fogászati beavatkozásokhoz tervezett lézerberendezés, ami a legújabb technológiák alkalmazása mellett képes gyorsan, kíméletesen és káros anyagoktól mentesen fehéríteni a sárgás vagy elszürkült fogakat.
Annyira hatékony, hogy a fogak eredeti színétől függően optimális esetben akár 6-8 árnyalattal is képes fehérebbé tenni a fogakat. Mellette szól még, hogy alézer alkalmazásakor nemcsak az elszíneződéseknek lehet búcsút inteni, hanem a hidegre és a melegre való érzékenységnek is.
A hagyományos LED lámpás fogfehérítő eljárások alkalmazását követően gyakori panasz, hogy a fogíny vagy a fognyak érzékennyé válik. A lézeres kezelés hatására azonban az árnyalatjavulás mellett az addigi fogérzékenységet is elfelejthetjük.
Sőt mi több, a Biolase lézer előnyei közé sorolható még, hogy mellékhatásoktól mentes, és a fogak mikropórusai közé tapadt szennyeződéseket is semlegesíti, amivel könnyebben megelőzhető a fogszuvasodás vagy a fogkő lerakodása.
A lézeres fogfehérítés menete elszineződött fogak esetén
A Naturadentnél nagy figyelmet fordítunk a legmodernebb technológiák és a fájdalommentesség mellett arra is, hogy a legnagyobb szakértelemmel, de mégis a lehető leggyorsabban el tudjuk végezni az egyes beavatkozásokat.
Lássuk tehát lépésről-lépésre, hogy miként zajlik a lézeres fogfehérítés!
Az első lépés elszineződöttfogak esetén mindig egy alapos fogászati tisztítás, amit szükség esetén homokfúvással egészítünk ki annak érdekében, hogy a fogazat a legmegfelelőbb módon fel tudjon készülni a fehérítésre, hiszen elengedhetetlen a lézeres fogfehérítés előtt eltávolítani a fogak felszínéről a fogkövet. A lerakódások mellett a fogak felszínét paszták és speciális kefék segítségével tudjuk csillogóvá polírozni.
-
A fogkő eltávolítása után 1-14 napig pihentetni kell a fogazatot a következő lépéshez. Csak a regeneráció után jöhet a lézeres fogfehérítés, amihez a fogínyt előbb egy speciális védőanyaggal fedjük, hogy a lézerfény ne okozzon irritációt.
-
A lézeres fogfehérítés egyik legfontosabb lépése, hogy felhordjuk a fogakra a beavatkozáshoz szükséges LaserWhite gélt, amit aztán a Biolase dióda lézerrel megvilágítunk, hogy felgyorsíthassuk a fehérítés folyamatát.
-
A gélt fogívenként visszük fel a felszínre, majd ezt követően világítjuk meg lézerfénnyel. Ezt minden fogívnél 10 perc pihenő követi, hogy a fogak a gélből megfelelően fel tudják venni az aktívhatóanyagot.
-
A kezelés átlagosan 60-80 percig tart, zárásként pedig nincs más teendő, mint a LaserWhite gél lemosását követően megtekinteni és dokumentálni a végeredményt.
Tudni kell, hogy a lézeres fogfehérítés hatása – különösen elszineződött vagy beszürkült fog esetén – páciensenként eltérő lehet. Eleve befolyásolja a folyamatot a fogak felépítése, az életkor, de még a zománc vastagsága és maga a szürkeség is.
Átlagosan azonban elmondható, hogy a lézeres beavatkozás akár 6-8 árnyalattal is világosabbá teheti a fogakat. A korábban felsorolt előnyöket és kíméletességet a többi fogfehérítő eljárással ellentétben azzal biztosítja a lézeres fogfehérítő anyag, hogy a kívánt eredményt egy kíméletes körülbelül két hétig tartó folyamatos aktív fehérítéssel éri el.
Fontos kiemelni, hogy a lézeres fogfehérítésre a fogtömések, a koronák, a hidak és a protézisek nem reagálnak. Hogy a fogsor egységes árnyalatú legyen, azt külön kezelés részeként lehet elérni.
Ha az elszíneződött fogak vagy a beszürkült fog nem reagál megfelelően a lézeres fogfehérítésre
Előfordulhatnak olyan súlyosabb esetek a sárgás vagy beszürkült fogaknál, amikor azok közel sem olyan mértékben reagálnak a lézeres fogfehérítésre, mint ahogyan az elvárható lenne.
Bár minden esetben elérhető néhány árnyalatnyi javulás, azonban előfordulhat, hogy a többi foghoz mérten sokkal fehérebb színre lenne szükség. Ilyenkor gyakran kiegészítő kezelésekre lehet szükség. Mint ahogy azt a cikk elején az egyik leggyakoribbat a belső fogfehérítést már bővebben tárgyaltuk.
Kiemelendő, hogy egy tapasztalt fogorvos már a probléma feltárásakor javasolhatja, hogy a lézeres fogfehérítés helyett inkább valamilyen más esztétikai megoldással legyen kijavítva az beszürkült fog elszíneződése.
Beszürküléskor ugyanis gyakori, hogy a probléma gyökere annyira mélyről fakad, hogy azt gyakorlatilag már csak valamilyen takarással, (például kerámi héj, fogkorona) lehet megfelelően orvosolni.
A kerámia héj a legtöbbször jó alternatíva
Ha olyan helyen található a beszürkült fog, hogy csak egyik oldaláról érinti a mosolyzónát, akkor kiváló alternatíva lehet a direkt héj alkalmazása.
A főként kerámiából készülő megoldás bár ugyanolyan esztétikus, mint a korona, valójában azonban ehhez nem kell bántani az ép foganyagot vagy csak nagyon csekély mértékben.
Lényege, hogy a beszürkült fog külső, azaz látható felszínére egy a fogsor árnyalatához tökéletesen illeszkedő kerámiahéj kerül, amihez legtöbbször nem is kell csiszolni, csak a fogfelületet kell előkészíteni, mert a héj nagyon vékony, ellenben rendkívül tartós.
Maximálisan természetes összhatást kelt, és nemcsak egyszerű, gyors, hanem egyben kiemelkedően hatékony módja is annak, hogy egy jelentős mértékben elszíneződött fogat esztétikailag rendbe lehessen tenni.
Ha jelentősebb takarás kell, a korona lehet jó megoldás
Előfordulhat, hogy a beszürkült fog olyan helyen található, amely több szögből is látható mosolygás vagy beszéd közben, emiatt nem elég egyszerű kerámia héjjal eltakarni az egyik oldalról.
Ilyenkor jelentősebb fedésre van szükség, amihez a korona jelenthet jó megoldást. Alkalmazásához ugyan jelentősebb mértékben le kell csiszolni a fogat, cserébe azonban egy olyan esztétikus eredményt kapunk, ami minden szempontból és szögből illeszkedik a fogsorba.
A korona készülhet prés- vagy cirkónium-, de akár fémkerámiából is. A választás a legtöbbször a páciensé, azonban fémallergia esetén utóbbi típus elkerülése javasolt. Pácienstől függően ezek az eljárások kombinálhatóak a kívánt harmonikus és szép mosoly elérése érdekében.

A cikket szakmailag ellenőrizte: dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc., a Naturadent Esztétikai és Lézerfogászat intézményvezető fogorvosa
Kapcsolódó cikkeink


Mindent a fogfehérítésről
