#Fogimplantáció

A fogimplantátum beültetés menete lépésről lépésre

10 perc olvasás

Míg az olyan fogászati beavatkozások, mint a tömés vagy a korona teljesen elfogadottá váltak a társadalomban, addig a fogimplantátum kérdésében még mindig rengeteg tévhit kering az emberek között.

Ennek az oka vélhetően abban keresendő, hogy a műfogsor egy sokkal kényelmesebb, illetve természetesebb helyettesítését szolgáló implantátum a legtöbb beavatkozáshoz viszonyítva külsős szemmel is sokkal jelentősebbnek tűnik. 


A fogimplantáció a NaturaDent professzionálisan felszerelt rendelőjében rutinműveletnek számít,azonban sok páciensünknél tapasztaljuk, hogy rengeteg kérdéssel és félelemmel viseltetnek a téma kapcsán.


Ezért most elhatároztuk, hogy elkészítünk egy cikket a fogimplantátum beültetésének fontosabb lépéseiről, amivel mindenki átláthatja a teljes folyamatot és felkészültebben, bátrabban veheti igénybe a szolgáltatást.


A fogimplantátum beültetés első lépései

Minden az állapotfelméréssel, konzultációval a megfelelő diagnosztikai felvételek elkészítésével indul.

Mint azt a bevezetőben is írtuk, a fogimplantátum valóban egy komolyabb fogászati beavatkozás, amit ennek megfelelően jelentősebb előkészületek kísérnek. Elengedhetetlen ugyanis, hogy a fogorvos tisztában legyen a páciens fogazatának állapotával.

Lényeges például, hogy hová kerül a leendő implantátum, illetve az anatómiai adottságok lehetővé teszik-e a beavatkozást? A konzultáción az érkezők szabadon kérdezhetnek, így minden egyes beavatkozásról, valamint lépésről pontos tájékoztatást kapnak.


Az állapotfelmérés ilyenkor jellemzően egy alapos fogászati ellenőrzést takar, amivel párhuzamosan a leendő páciens elmondja, hogy mit szeretne, majd a fogorvos az ellenőrzést követően felvázolja a lehetőségeket.

A fogimplantációt gondos tervezés előzi meg

A fogimplantátum beültetésétnem lehet látatlanban elkezdeni. Minden esetben szükséges hozzá egy 3D CBCT felvétel (három dimenziós térbeli számítógépes röntgenfelvétel), hogy a tervezés elkezdődhessen.

Ez azért lényeges, mert a fogorvosnak látnia kell a leendő implantátum közegét, az állkapocs csontjának a minőségét és mennyiségét, a rendelkezésre álló helyet, hiszen ez jelentős mértékben befolyásolja a további teendőket.

Digitálisan tervezett fogimplantátum a Smart Guide rendszerrel

Ha az állkapocs kellően erős, akkor első lépésként egy 3D scant készítünk a páciens fogazatáról. Ez alapján  a Naturadent fogorvosa digitálisan megtervezi a fogimplantátum pontos helyét a csontban. Erre a legmodernebb Smart Guide 3D technológiát alkalmazza.

A digitális térben megtervezi a Smart Guide műtéti sablont, amelynek segítségével a fogimplantátum behelyezése rövidebb idő alatt, tűpontosan, szinte 100%-os pontossággal történik. Ezen implantációs sablonnal teljesen minimalizálja a műtét soráni hibázási lehetőséget, mindamellett a beavatkozás minimálinvazív, kevésbé fájdalmas és a gyógyulás is gyorsabb.

A Smart Guide vezetett sablonos implantáció a fogimplantáció csúcsa, ideális választás Önnek, ha tart a beavatkozás kockázataitól és garantáltan pontos fog pozíciót szeretne, amelynek helyét az Ön állkapcsa adottságaihoz tervezték meg.

Az eredmény egy stabil és élethosszig tartó pótlás, amely illeszkedik az Ön fogaihoz, mosolyához.

A fogimplantátum beültetése

Az implantáció következő lépése a leendő pótfog alapját biztosító fogimplantációs csavar beültetése. Sokan ettől tartanak a leginkább, holott valójában a Naturadent rendelőjében ez egy helyi érzéstelenítésben elvégzett rutin kisműtét, amiből a páciens normális esetben semmit sem érez.


A folyamat az íny felnyitásával indul, majd ezt követően a Smart Sablon felhelyezésével speciális gépi- és kézi eszközökkel kialakításra kerül az állkapocs csontozatában a csavar helye. Ebbe az úgynevezett csontfészekbe ül bele a csavar, aminek a felső részét egy speciális feltét, azaz zárócsavar zárja majd le a következő munkafolyamatig.

A felnyitott ínyt természetesen össze kell varrni ahhoz, hogy a kezelt terület szebben és gyorsabban gyógyuljon. A folyamat során egyszerre több implantátum beültetése is megtörténhet az implantációs sablonon megtervezettek alapján. A teljesen fájdalommentes rutinműtét körülbelül 1 órát vesz igénybe.

 

Fogászati konzultáció a Naturadentnél

Gyógyulási idő letelte után kontroll Ct felvételen ellenőrizzük, hogy az implantátum csontosodása megfelel-e ahhoz, hogy terhelhetővé váljon a csavar, tehát ráhelyezzünk egy fogkoronát. Amennyiben igen, lézer segítségével egy kis bemettszést ejtünk az ínyen, majd eltávolítjuk a zárócsavart mellyel a műtétkor zártuk le az implantátumot. Ezt követően egy közi elemet helyezünk az implantátumba. 

 

Az fogimplantátum és a korona kapcsolata


A fogimplantátum és a korona a közti elem segítségével csatlakozik, melynek  fő szerepe a korona kiemelése a csontból. Ennekhatására az íny a koronához megfelelő formát vesz fel, így sokkal természetesebb hatást érhetünk el a pótlással. Továbbiakban ettől kezdve nem lesz közvetlen kapcsolatunk a csonttal mely igen nagy mértékben csökkenti a periimplantitis- más néven a implant körüli gyulladás esélyét. Ezt követően 2 hetet várunk, hogy az apró metszések teljes mértékben begyógyuljanak, majd elkezdődhet a fogkorona elkészítése.


Lenyomatvétel és fogpótlás elkészülése

 

Ezt követően kerülhet sor a fogimplantátum beültetésének leglátványosabb lépéseire. A fogtechnikai laborban ugyanis elkészítik a fogazathoz leginkább illeszkedő pótlást, ami lehet egy egyszerű korona, egy komplett híd, de akár kivehető megoldás is.
Ezt minden esetben a páciens adottságai, igényei, illetve a megmaradt fogazat állapota határozza meg. Teljes fogsornál például jellemzően csak rögzített híd vagy kivehető pótlás jöhet szóba.

 
 Korábban a sablon készítésekor megismert scanner segítségével digitális lenyomatot készítünk a fogakról és az implantátumról amit közvetlenül online továbbítunk a technikus részére. Nagyjából egy hét alatt elkészül a munka. Utolsó lépésként behelyezzük az koronát melyet egy átmenő csavarral rögzítünk, tetejét kis folyékony kompozittal zárjuk le.
A leendő pótlásnak nemcsak esztétikailag kell megállnia a helyét, azaz nemcsak ránézésre fontos, hogy elégedett legyen vele a páciens, hanem a fogorvos is ellenőrzi a pontos illeszkedést, a méretezést és így tovább.


Mielőtt a fogtechnikusok véglegesítik a fogazatot, még félkész állapotban szükség van próbákra. Optimális esetben elegendő egyetlen alkalom, de nagyon lényeges ilyenkor az alaposságra törekedni, hogy a leendő fogimplantátum a lehető legprecízebben illeszkedjen.

Gyakran szükség van utómunkálatokra

A precíz hozzáállás és a próbák ellenére gyakran előfordul, hogy az elkészült fogimplantátumot meg kell igazítani, mert a gyakorlatban a páciens kellemetlenségeket tapasztal, esetleg gondot okoz számára a rágás.


A kisebb finomhangolások természetesen nem okoznak problémát, a cél ugyanis, hogy a beültetett pótlás hosszabb távon semmilyen kellemetlenséget vagy diszkomfort érzetet ne okozzon.

Fogimplantáció előtti megbeszélés a pácienssel a Naturadent rendelőjében

A fogimplantátum utógondozása

A fogimplantátum esetében a teljes gyógyulás már a kezelések során bekövetkezik, hiszen csak akkor lehet felhelyezni a végleges pótlást, ha a beültetés, illetve a kapcsolódó ínyszakasz megfelelően begyógyult.


Ezt követően – panasz nélkül – 3-6 havonta ajánlott kontrollvizsgálat, aminek részeként a fogorvosok ellenőrzik a páciens szájhigiéniáját, és szükség szerint hasznos tanácsokat adnak ahhoz, hogy miben lehetne fejlődni.


Sokan ugyanis abban a tévhitben élnek, hogy mivel a fogimplantátum nem igazi fog, ezért nem is kell mosni. A fogunkat azonban nemcsak azért mossuk, hogy ne szuvasodjanak, hanem a megfelelő szájhigiénia fenntartása érdekében, aminek elhanyagolása súlyos egészségügyi problémákat okozhat


Egy fogágybetegség ugyanis az implantátumot is negatívan befolyásolhatja, ezért az így beültetett pótlások tisztításáról ugyanúgy gondoskodnunk kell, mintha azok igazi fogak lennének.


A kontroll vizsgálatokra azért is van szükség, mert ilyen esetekben a szakavatott szem idejekorán feltárhatja a panaszt még nem okozó elváltozásokat. Különösen a beültetés után előfordulhat például ínygyulladás, amit korai stádiumban könnyű kezelni, később azonban az implantátum kilökődését idézheti elő.


A Naturadent rendelőjében a Smart Guide technológiával tervezett sablonos fogimplantációkat két implantológus végzi: 

Dr. Fülöp Papp Márta MSc. MSc. MSc. implantológus, aki németországban végezte MSc tanulmányait implantológia, szájsebészet, lézerfogászat és parodontológia területén, valamint Dr. Amirhossein Golkhorshidi MSc. aki szintén implantációs mesterképzéssel rendelkező fogorvos. 

Fogimplantációs kérdésével forduljon hozzánk bizalommal, fogorvosaink szívesen segítenek. 

Dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc.
Dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc.

A cikket szakmailag ellenőrizte: dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc., a Naturadent Esztétikai és Lézerfogászat intézményvezető fogorvosa

Megjelent: 2023.december.05

Először minden páciensünknél elvégzünk egy teljes állapotfelmérést és szájvizsgálatot, ami alapján egyéni kezelési tervet készítünk a várható költségekkel. (Konzultáció, állapotfelmérés kezelési tervvel: 15 000 Ft)

Időpontfoglalás