#Esztétikai fogászat
#direkt héj

A direkt héj előnyei és alkalmazhatósága az esztétikai fogászatban

12 perc olvasás
Olvasóink véleménye:

Az esztétikai fogászat nagyon sokféle lehetőséget ad a fogorvosok kezébe olyan esetekben is, ha a páciens fogai csak kisebb beavatkozásra szorulnak, azaz nincs szükség fogszabályozásra, legfeljebb a meglévő fogak apró átalakítására a szép mosoly érdekében.

 

Ilyenkor nagyszerű választás lehet a direkt héj alkalmazása, aminek a legnagyobb előnye, hogy a saját foganyagból csak nagyon minimális mennyiséget kell eltávolítani ahhoz, hogy kellően esztétikus végeredmény születhessen.

 

A klasszikus koronával ellentétben egy sokkal kényelmesebb, kevesebb megszokást igénylő lehetőségről van szó, amivel azonnal elérhető a gyönyörű mosoly és az esztétikus megjelenés.

 

Hogy mit kell tudni a NaturaDent szolgáltatási között is megtalálható direkt héjról? Kinek ajánlott és miért előnyös választás ez bizonyos esetekben? Aktuális cikkünkben ezekre a kérdésre kerestük a válaszokat!

 

Mi az a direkt héj?

 

A direkt héj az esztétikai fogászat egyik legjobb alternatívája arra, hogy a kisebb, fogszabályzást nem igénylő problémák egy egyszerű beavatkozással eltüntethetők legyenek és a páciens mosolya tökéletessé válhasson.

 

Maga a direkt héj egy nagyon vékony, ámde erős anyagból készült kompozit réteg, amelyet minden esetben egyedileg a fogorvos a páciens fogazatához igazítva készít el. A koronával ellentétben nem veszi körbe az egész fogfelszínt, hanem csak annak külső fogfelszínén helyezkedik el, emiatt nincs szükség annak jelentős preparációjára. Leggyakrabban az elülső frontfogakra, metszőfogakra készíti el a fogorvos.

 

Egy felettébb kíméletes megoldásnak tekinthető az esztétikai fogászat világában, hiszen vannak olyan esetek, amikor egyáltalán nem is kell lecsiszolni a fogból ahhoz, hogy a héjazat stabilan és esztétikusan alkalmazható legyen.

 

A direkt héj legtöbbször a mosolyzónában kerül alkalmazásra. Főként a felső metszőfogakon használható, de az alsó metszőfogakon is jó megoldás. Segítségével a fogak külső felszíne részben vagy teljes egészében elfedhető.

 

A direkt héjak nagyon sokat fejlődtek az elmúlt évtizedek során. Míg korábban csak a legkisebb korrekciókat lehetett elvégezni ilyen módon, addig a NaturaDent által is használt modern anyagok és technológiai háttér felhasználásával ma már a komplett fogfelszín sem jelent akadályt.

 

A manapság használt ragasztókkal ráadásul a leheletfinom héjazat olyan erőteljesen rögzíthető, mint ahogyan a dentin kötődik a zománchoz, így nemcsak a megjelenés, hanem a tartósság tekintetében is kimagasló eredmény érhető el.

 

A direkt héj fogorvos által rétegzett felhordással készül, aki különböző színű és áttetszőségű anyagokat használ annak érdekében, hogy a végeredmény élethű legyen.

 

A direkt héj típusai

 

Alapvetően a direkt héjat három nagyobb csoportba sorolhatjuk, így beszélhetünk részleges-, teljes és csiszolás nélküli megoldásról.

 

A részleges direkt héj csak a fog felszínének egy részén kerül alkalmazásra. Ilyenkor nagyon minimális a foganyag lecsiszolása, hiszen a fog nagyobb részét továbbra is fogzománc alkotja, a héjazattal csak az kerül kiegészítésre.

 

A teljes direkt héj ezzel szemben az egész fogfelszínt beborítja a látható oldalról, hiszen az ilyen típusú héjazatok soha nem fogják közre a fogat úgy, mint a korona.

 

Csiszolás nélküli direkt héjról akkor beszélhetünk, ha olyan fogfelszínen kell alkalmazni ezt az esztétikai beavatkozást, ahol nincs szükség csiszolásra, mert a fog úgy helyezkedik el vagy olyan tulajdonságokkal rendelkezik.

 

Mikor ajánlott a direkt héj alkalmazása?

 

A direkt héj alkalmazása egy sokak által félreértett fogászati beavatkozás, amire sokan egy speciális koronaként gondolnak, valójában azonban itt egészen másról van szó.

 

Hogy mikor alkalmazható előnyösen ez a megoldás? Összegyűjtöttük a leggyakoribb eseteket, amelyek segíthetnek jobban megérteni a kérdéses fogászati technika hátterét is.

 

Direkt héj beültetés után

 

Elszíneződött fogak

 

A látható fogfelszín egészét beborító direkt héjakat nagyon gyakran alkalmazzák olyan fogakon, amelyek valamilyen okból kifolyólag elszíneződtek, és ez az állapot még fogfehérítéssel sem állítható helyre.

 

A fogak ugyanis már eleve előtörhetnek hibásan (például fluorózis esetén), de később is elszíneződhetnek elhalás vagy gyökértömés után. Az ilyen problémákat még lézeres fogfehérítéssel sem lehet orvosolni.

 

A fogfelszín ilyenkor foltokban, de teljes egészében is elszíneződhet, árnyalata pedig sárgás, barnás, szürkés, sőt még vöröses színt is felvehet. A direkt héj ilyenkor gyors, tartós és nagyon látványos segítség lehet.

 

Fogtorlódás, szabálytalan helyzetű fogak 

 

Bár nem fogszabályzó technika, azonban a direkt héj nagyon előnyösen alkalmazható olyan esetekben is, amikor fogtorlódás alakul ki a szájüregben, vagy egyes fogak elhelyezkedése szabálytalanná válik, tehát kifelé vagy befelé dől, esetleg elcsavarodik a tengelye körül.

 

Ilyen esetek jellemzően akkor fordulnak elő, amikor a maradó fogak sokkal szélesebbek, mint amennyi hely a rendelkezésükre áll a kibújáskor. Ezért lényeges, hogy a tejfogak ne legyenek idő előtt eltávolítva, mert nagyon fontos pozicionáló szerepük van. 

 

A fogtorlódást az esetek többségében ragasztott vagy kivehető fogszabályzóval kell orvosolni, de vannak olyan enyhébb esetek, amikor a direkt héj is segíthet a kisebb hibák helyreállításában. 

 

A szabálytalan helyzetű fogak korrekciójával természetesen mindig óvatosnak kell lenni, ezért is gyakori, hogy a kisebb szabálytalanságokat általában fogszabályzás előzi meg a direkt héj alkalmazása előtt.

 

Tudni kell azonban, hogy a fogak közti rések zárását a leggyorsabban és leghatékonyabban ezzel a technikával lehet elérni.

 

Letörött fogak

 

Nagyon előnyösen alkalmazható a direkt héj olyan esetekben, ha letörött, csorba fogak korrekciójára van szükség. Fontos azonban, hogy nem minden törött fognál alkalmazható ez a technológia, sőt a nagyobb darabok pótlására sem alkalmas ez az eljárás.

 

Nagyon jó megoldás azonban a front- vagy a metszőfogak élpótlásakor abban az esetben, ha a páciensnél nem áll fenn mélyharapás, esetleg fogcsikorgatás.

 

Zománcdefektus

 

Zománcdefektusnak vagy más néven hypoplasiának nevezzük, amikor külső vagy belső hatásra a fogzománc szerkezetében strukturális és esztétikai elváltozás alakul ki.

 

Ilyen esetekben a fogzománc mennyiségének és minőségének a hiánya esztétikailag is látható lesz, hiszen az elvékonyodás mellett porózussá válik, ezáltal a fogfelszínen gödröcskék, kopások, lyukak keletkeznek.

 

Azon túl, hogy ez nagyon kellemetlen esztétikai probléma, fogérzékenységet és fogszuvasodást is okoz. A megfelelően kezelt zománcdefektus azonban egy direkt héjjal könnyedén eltüntethető.

 

Milyen előnyei vannak a direkt héj alkalmazásának?

 

Bár fentebb már több előnyös tulajdonságát is kiemeltük, azonban lássuk most pontokba szedve azokat a pozitívumokat, amelyek a direkt héj alkalmazása kapcsán a legfontosabbak:

 

  • Nagyon gyors és látványos eredmény érhető el vele már egyetlen kezelés után.

  • Egyáltalán nem vagy csak minimálisan kell lecsiszolni hozzá az ép fogzománcot.

  • A megjelenése mellett ma már a tartósság tekintetében is a valódi fogakkal említhető egy lapon.

  • Esetleges sérülés esetén a direkt héj nagyon könnyen helyreállítható, illetve kiegészíthető vagy cserélhető. 

  • Az egyik legjobb megoldás, ha kisebb foghiba korrekciójára van szükség.

  • A beavatkozás szinte teljesen fájdalommentes, gyakran még érzéstelenítésre sincs szükség hozzá.

  • A kezelés kockázatmentes, és utólagos kellemetlenségekkel sem jár, fájdalom vagy érzékenység csak nagyon ritka esetekben fordul elő.

  • Fiatal páciensek számára is jó választás, mert nem jár kellemetlenségekkel, esetenként pedig nem igényel hagyományos lenyomatvételt sem.

  • Nemcsak gyors megoldás, hanem anyagilag is kedvező választás.

 

A direkt héj elkészítése lépésről-lépésre

 

A direkt héj elkészítése bár sokkal egyszerűbb és gyorsabb, mint például a koronák kialakítása, azonban így is van egy folyamat, amelynek lépéseit nem lehet felcserélni, illetve kihagyni a tökéletes végeredmény érdekében.

 

A beavatkozás a legtöbbször egy előzetes konzultációval kezdődik, ahol a fogorvos megvizsgálja a páciens fogazatát, hogy fel tudja mérni állapotukat és a hozzájuk kapcsolódó elváltozásokat.

 

Előfordulhat ugyanis, hogy a direkt héj alkalmazása előtt más beavatkozásokra lesz szükség. A fogak állapotát azonban így is minden esetben ellenőrizni kell.

 

Amennyiben csak direkt héj kialakítására van szükség, a helyi érzéstelenítés nem indokolt. Gyakori azonban, hogy valakinek érzékeny a foga, esetleg a régi tömés cseréjére is szükség lesz, ami természetesen már elengedhetetlenné teszi az érzéstelenítő alkalmazását.

 

A NaturaDent Lézerfogászatán a folyamat következő lépése, hogy a fogorvos szükség szerint eltávolítja a fog külső felszínének egy részét, majd lézerrel előkészíti a felszínt, ami az esetek döntő többségében egyáltalán nem jelentős, csak a zománcot érintő felszíni előkészítés.

 

Erre a felületre kell felhordani több rétegben azt a nagyon erős kompozit anyagot, ami rétegenként szárad és szilárdulását követően nagyon erősen kötődik majd a fog felszínéhez.

 

Az így felvitt anyagot a fogorvos a megfelelő eszközökkel csiszolja és polírozza azért, hogy mind az árnyalat, mind a megjelenés tekintetében tökéletes esztétikai eredmény születhessen a tartósság mellett.

 

Természetesen a direkt héj elkészítése ennél sokkal több lépésből is állhat. Egy nagyobb átalakítás esetén ugyanis a rétegekben felhordott anyag nem mindig hozza a várt eredményt. Ezt a fogorvos már előre látja – ezért fontos a vizsgálat – és más alternatívát javasol.

 

A megoldás ilyen esetekben a kerámia héj, ami valójában nem más, mint egy mintavétel után precízen kialakított fogpótlás. 

 

A kerámia héj  egy indirekt héj, hiszen a fogra kerülő héjt fogtechnikus készíti el, itt a koronához mérten sokkal kevesebb foganyag elvesztésével jár, de nagyobb előkészületet igényel, emiatt több kezelés szükséges hozzá.

 

Ebben az esetben ugyanis már elengedhetetlen lenyomatot venni a fogról, ami alapján rendkívül ellenálló préskerámiából fogtechnikus által készül az indirekt héj, majd csiszolást követően ezt ragasztják a fogra, amivel akár a nagyobb elváltozások is orvosolhatók.

Dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc.
Dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc.

A cikket szakmailag ellenőrizte: dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc., a Naturadent Esztétikai és Lézerfogászat intézményvezető fogorvosa

Megjelent: 2024.április.29
Értékelje cikkünket!

Először minden páciensünknél elvégzünk egy teljes állapotfelmérést és szájvizsgálatot, ami alapján egyéni kezelési tervet készítünk a várható költségekkel. (Konzultáció, állapotfelmérés kezelési tervvel: 15 000 Ft)

Időpontfoglalás