#Fogimplantáció

Mit kell tudni a fogimplantátum tisztításáról és utógondozásáról?

12 perc olvasás
Olvasóink véleménye:

Az implantátum jelenleg az egyetlen olyan fogpótlási módszer, amely közel 100 százalékban képes helyreállítani az elveszített fog funkcióját és esztétikai értékét.

 

Nemcsak modern, hanem nagyon hatékony megoldás, a közhiedelemmel ellentétben azonban ugyanúgy gondoskodni kell a tisztításáról, mintha valódi fog lenne.

 

A NaturaDent-nél elérhető fogimplantáció életre szóló megoldást is jelenthet, de amennyiben a páciens nem foglalkozik a megfelelő szájhigiénia fenntartásával és az utógondozással, akkor annak súlyos következményei lehetnek.

 

Hogy miért kell az igazi fogakhoz hasonlóan gondoskodni a fogimplantátumokról? Egyáltalán milyen módon ajánlott tisztítani ezeket a fogpótlásokat? Ebben a cikkben összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót a téma kapcsán!

 

Miért fontos a fogimplantátum tisztítása?

 

Mivel egy implantátum nem olyan, mint az élő fog, azaz nem tud szuvasodni és optimális esetben fájni sem, hiszen közvetlenül nem az emberi szervezet része, ezért sokan úgy gondolják, hogy a megfelelő tisztítása is elhanyagolható.

 

Ez a probléma olyan esetben ritkább, amikor csak egy-egy implantátum ékelődik a fogsorba, azonban meglepően gyakori halmozott implantációk esetén. Bármelyikről is legyen szó, a megfelelő szájhigiénia fenntartásáról mindig gondoskodnunk kell.

 

Alapszabály, hogy az implantátumokat pontosan úgy kell tisztítani, mintha azok valódi fogak lennének. Ennek az oka nem más, minthogy a műfogak felszínén is könnyedén képesek megtapadni a baktériumok, hosszabb távon pedig plakk és fogkő képződik.

 

A fogkő ritkán érint csak egyetlen fogat a szájban, így gyakori, hogy az implantátumról átnyúlik a még élő fogazatra, amivel máris egyfajta dominó effektust indítunk el.

 

Ennél is nagyobb probléma azonban, hogy a megtapadó fogkő és baktérium apránként bejut az íny alatti részekbe, elérheti a csontállományt, aminek hatására kellemetlen ínygyulladás jön létre.

 

Ez korai fázisban még jól kezelhető a kiváltó okok megszüntetésével és a megfelelő szájhigiénia visszaállításával, de amennyiben a gyulladás állandósul, a következő lépcsőfok a fogágybetegség lesz, ami még a legjobb implantátumra is rossz hatást gyakorol.

 

Ilyenkor ugyanis a műgyökér lassan elveszíti tartását – pontosan úgy, mint a rendes fognál –, az implantátum tehát kimozdul, majd kiesik a helyéről. 

 

A rendszeres szájápolással és tisztítással a legfőbb cél nemcsak az esztétika megőrzése, hanem az is, hogy az implantáció egy életen át megmaradjon és kiszolgálja a pácienst.

 

Hogyan tisztítsuk a fogimplantátumot?

 

Most, hogy már tudjuk, miért olyan fontos a fogimplantátum rendszeres tisztítása és utógondozása, lássuk az ehhez kapcsolódó legfontosabb intelmeket.

 

Mielőtt azonban alaposabban is belemerülnénk a témába, fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a NaturaDent magasan képzett diplomás dentálhigiénikusai és fogorvosai minden esetben pontos, egyénre szabott tájékoztatást tudnak adni a fogimplantátum tisztításáról.

 

Vannak ugyanis olyan esetek, amikor egy beültetett fog nagyobb figyelmet igényel a tisztítás kapcsán, vagy a fogazat többi eleme miatt speciális eszközöket, illetve ápolási megoldásokat kíván.

 

Függetlenül attól, hogy milyen fogimplantátum került a szájba, az alábbi módszerek nagyon fontosak a megfelelő szájhigiénia fenntartásához:

 

A helyes és rendszeres fogmosás mindennek az alapja

 

Az első és legfontosabb tudnivaló a fogimplantátum tisztítása kapcsán a rendszeres fogmosás. A fogazatot naponta legalább két alkalommal kell megtisztítani függetlenül attól, hogy milyen arányban találhatók a szájüregben még élő fogak is.

 

Lényege, hogy az implantátum miatt ajánlott mindig puhább és nagy sörte számú fogkefét választani a fogmosáshoz, valamint olyan fogkrémet, aminek egyáltalán nincs semmilyen koptató hatása.

 

Amennyiben a fogpótlás több tagból álló híddal lett megoldva, kiemelt figyelmet kell szentelni a hidak aljára, valamint a szabadon álló tagokra is. Ilyen esetekben érdemes fogköztisztító kefével vagy interdentális és egycsomós fogkefével végezni a tisztítást.

 

Fogimplantátum tisztítása, utógondozása

 

Alkalmazzunk fogselymet vagy fogköztisztító kefét

 

A megfelelő szájhigiénia fenntartására a hagyományos fogkefe alkalmazása nem elég. Nagyon lényeges ehhez olyan kiegészítők használata, mint amilyen például a fogselyem vagy a fogköztisztító kefe.

 

A fogközök ugyanis kényes pontok a fogazatnál, és a fentiekben említett okok miatt az implantátumoknál szintén óriási figyelmet kell szentelni ennek. Ahová a fogkefe sörtéi nem érnek el, ott a fogselyem vagy a fogköztisztító nagyon jó szolgálatot tehetnek.

 

A szájvíz használata is lényeges

 

Bár fontos megjegyezni, hogy a szájvíz alkalmazása önmagában nem helyettesítheti a fogmosást, a szájhigiénia fenntartásában azonban kiegészítő jelleggel nagyon fontos szerepe lehet.

 

Célja, hogy elpusztítsa azokat a káros baktériumokat, amelyek a fogmosás vagy a fogselyem használata után is megmaradnak a szájban. Ezek a kórokozók ugyanis negatívan befolyásolják az íny egészségét, illetve elősegítik a plakkok, a fogkő kialakulását. Ha tehetjük használjunk alkoholmentes szájvizet, lehetőleg természetes összetevőkkel, pl. teafaolajos szájvizet.

 

Figyeljünk oda az étkezési szokásainkra

 

A fogimplantátum és a normál fogazat egészségére is jótékony hatást gyakorolhat, ha odafigyelünk étkezési szokásainkra. Bizonyos ételek és italok például magát az implantátumot, illetve a hozzá rögzített koronarészt is károsíthatják.

 

Ilyenek például a túlzottan kemény, ragadós vagy koptató hatású ételek, illetve az erősen savas, magas alkoholtartalommal rendelkező italok. Ezek elkerülésével rengeteget tehetünk általános szájhigiéniánkért, miközben a fogimplantátum tisztítását is megkönnyíthetjük.

 

Ne felejtsük el a rendszeres fogászati ellenőrzést

 

Normál esetben is évente legalább egyszer el kell menni fogorvoshoz egy általános állapotfelmérésre, azonban implantátum mellett erre ajánlott jobban odafigyelni.

 

A rutinellenőrzések mellett érdemes félévente legalább egyszer professzionális fogtisztítást kérni, ami lehetővé teszi a fogkő szakszerű eltávolítását. Ezzel megakadályozhatjuk a dominó-effektus kialakulását, valamint az élő fogak szuvasodását.

 

Az implantátum tisztítása a beültetést követő napokban

 

A fentiekben írt hasznos tanácsok természetesen kizárólag arra az időszakra érvényesek, amikor a fogimplantátum már meggyógyult és terhelhető, azaz pontosan ugyanúgy funkcionál, mint egy hagyományos fog.

 

Adódik azonban a kérdés, hogy miként kell tisztítani egy frissen beültetett implantátumot, hiszen a szájhigiéniára ajánlott mindig nagy figyelmet fordítani, így a beültetést követő órák és napok szintén kritikusak ebből a szempontból.

 

Lássuk az ehhez kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat!

 

Az első 8-10 óra kritikus fontosságú

 

Az implantációt követően az első 8-10 órában kiemelten oda kell figyelni az implantátumra. Nemhogy terhelni nem szabad, hanem még az egyszerű öblögetés is kerülendő, sőt az életmódbeli sajátosságaink korlátozására egyaránt szükség lehet.

 

Példának okáért egyáltalán nem ajánlott legalább az első 8-10 órában dohányozni, valamint alkoholt és erősen fűszeres ételeket, valamint szénsavas italokat fogyasztani. Amennyiben lehetőségünk van rá, ezeket a szokásokat több napra érdemes elhagyni.

 

A káros szenvedélyek ugyanis akadályozhatják is a gyógyulást. A dohányzás például rengeteg méreganyagot juttathat a friss műtéti sebhez, a fűszeres ételek és a szénsavas italok pedig súlyos irritációt idézhetnek elő.

 

Az első napokban nagyon oda kell figyelni erre – nagyjából a műtéti seb gyógyulásáig –, akárcsak a túl hideg vagy túl meleg italok és ételek fogyasztására, sőt ajánlott a magas cukortartalmú termékek elkerülése is.

 

Ez elsőre nem tűnik jelentős kompromisszumnak, de olyan hétköznapi szokásokat is befolyásol, mint a reggeli kávé vagy tea hőmérséklete és cukortartalma, esetleg nyári időszakban a fagylaltozás.

 

A friss implantátumot nem szabad fogkefével tisztítani

 

Általánosságban kijelenthető, hogy a frissen beültetett fogimplantátum helyét néhány napig nem ajánlott a hagyományos fogkefével sem elektromos fogkefével tisztítani. A többi fogat természetesen bátran mossuk meg hagyományos vagy elektromos fogkefével, sőt fogselymet és fogköztisztító kefét is alkalmazhatunk, de közvetlenül az implantátum behelyezésének területét csak puha, nagy sörteszámú fogkefével óvatosan tisztítsuk meg.

 

Mivel az első 8-10 órában nem javasolt öblögetni a szájüreget, ezért érdemes az első fogmosás időpontját ennyivel kitolni, gondosan ügyelve az imént leírt kritériumokra. 

Ne piszkáljuk a nyelvünkkel, néhány napig egyáltalán ne rágjunk rajta, illetve a közelében, de az ujjunkkal sem ajánlott nyomogatni, sem hozzáérni, mert rengeteg nem kívánatos baktérium juthat ezzel a friss műtéti sebhez.

 

Kezdetben csak az öblögetés jöhet szóba

 

Mint fentebb elhangzott, 8-10 óráig ugyan nem szabad öblögetni, de ezt követően a friss implantáció környezete ilyen formában már tisztítható, hagyományos fogkefénkkel csak a teljes gyógyulást követően lehet érinteni a felületet, ellenkező esetben a sérülés esélye megnövekszik.

 

Az öblögetéshez a fogorvos speciális szájvizet ír fel vagy bocsát rendelkezésre az első napokra, majd miután ez elfogyott, érdemes enyhén sózott, langyos vizet használni helyette, gondosan ügyelve a víz hőmérsékletére, a túl meleget – és a túl hideget – ugyanis egy ideig kerülni kell.

 

Az első napokban kizárólag könnyen fogyasztható akár pépes ételek fogyaszthatók

 

Bár csak közvetett formában kapcsolódik a szájhigiéniához, illetve a fogimplantátum tisztításához, mégis lényeges kiemelni, hogy a beültetést követő első napokban kizárólag könnyen fogyasztható, akár pépes ételeket javasolt fogyasztani. A műtéti területen tilos rágni vagy erős ételekre ráharapni.

 

Ez közel sem csak azért fontos, hogy ne terheljük az implantátumot, hanem azért is, mert így mérsékelhetjük annak az esélyét, hogy problémát okozó ételmaradék kerüljön a fogak közé, amit csak nehezen tudnánk kitisztítani. Kerülni kell az apró magos ételek fogyasztását, nehogy a műtéti területre beékelődjön, gyulladást okozva ezzel.

 

A könnyű vagy pépes ételek fogyasztását követően elegendő egy alaposabb öblögetés, legyen szó akár szájvízről, akár sós langyos vízről, aminek köztudottan természetes fertőtlenítő hatása van.

 

Ezeknek a módszereknek az alkalmazásával sokat tehetünk azért, hogy a beültetett implantátum mielőbb meggyógyulhasson és teljes értékű fogként funkcionálhasson.

Dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc.
Dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc.

A cikket szakmailag ellenőrizte: dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc., a Naturadent Esztétikai és Lézerfogászat intézményvezető fogorvosa

Megjelent: 2024.március.11
Értékelje cikkünket!

Először minden páciensünknél elvégzünk egy teljes állapotfelmérést és szájvizsgálatot, ami alapján egyéni kezelési tervet készítünk a várható költségekkel. (Konzultáció, állapotfelmérés kezelési tervvel: 15 000 Ft)

Időpontfoglalás